11. března 2011 zasáhlo Japonsko obrovské zemětřesení společně s vlnou tsunami. To zničilo města, ale také způsobilo havárii v jaderné elektrárně Fukushima-Daiichi (Fukušima-Daiči). Nejhorší jadernou katastrofu od dob Černobylu sledoval celý svět. Japonsko si od té doby připomíná deset let.
Od doby, kdy zemětřesení o síle 9,0 zasáhlo Japonsko a vyvolalo následnou vlnu tsunami, uplynulo již deset let. Následkem katastrofy zahynulo téměř 20 000 lidí a došlo k roztavení jader v elektrárně Fukušima a jejímu ochromení. Z oblasti uprchlo více než 160 tisíc obyvatel. Tehdejší předseda vlády Naoto Kan se obával, že bude potřeba evakuovat Tokio.
Dle vedoucího vyšetřování Kiyoshi Kurokawa byla katastrofa zaviněna člověkem. V roce 2012 došla komise, jež jmenoval parlament, k závěru, že nehoda byla výsledkem tajné dohody mezi vládou, kontrolními orgány a společností Tokyo Electric Power Co, ale také nedostatečné správy. Vyřazení elektrárny bude trvat desítky let a stát nemalé finanční prostředky ve výši miliard dolarů.
Na obnovu oblasti Tohoku zasažené vlnou tsunami vláda uvolnila zhruba 300 miliard dolarů. Přestože již od katastrofy uplynulo desetiletí, je zde stále obava z radiace a mnoho lidí se tak usadilo jinde.
Japonsko stále diskutuje o úloze a podílu jaderné energie. Kritici tvrdí, že náklady, bezpečnost a problém skladování jaderného odpadu jsou důvody, proč se jaderné energii vyhnout. Do roku 2050 by země však chtěla dosáhnout uhlíkové neutrality, k čemuž je dle zastánců jaderná energii zásadní. Průzkum veřejnoprávní televize ovšem ukázal, že 85 % veřejnosti se obává jaderných havárií a únorový průzkum novin Asahi zjistil, že na celostátní úrovni je 53 % lidí proti restartování reaktorů, ve srovnání s 32 % pro. Ve Fukušimě je pro pouze 16 %.
Ovšem pouze devět z 33 zbývajících japonských komerčních reaktorů bylo schváleno pro restart podle bezpečnostních standardů, které jsou nyní vyšší kvůli případu Fukušimy. Fungují pouze čtyři. Před katastrofou to bylo 54.
Co se týče energetických zdrojů v Japonsku, jaderná energie tvořila v první polovině roku 2020 pouze 6 % energetické potřeby Japonska. Obnovitelné zdroje tvořily 23,1 %, a téměř 70 % pak tvořila fosilní paliva.
Nyní Japonsko zažívá svou nejhorší elektrickou krizi. Ceny elektřiny dosahují rekordních hodnot a energetické společnosti se obávaly výpadků proudu. Krize také vedla k hlasům, že by Japonsko mělo restartovat větší počet reaktorů.