Jak mohou probiotické potraviny prospět zdraví vašich střev? Nejlepší zdroje probiotik a jak optimalizovat jejich příjem pro zdravotní přínosy.
Proč jsou probiotika prospěšná pro zdraví střev
Probiotikum lze nejlépe popsat jako mikroorganismus, který se přirozeně vyskytuje v kultivovaných potravinách a který zlepšuje zdraví svého hostitele – vás. Probiotické potraviny přirozeně obsahují probiotické kultury kvasinek nebo bakterií. Ty plní některé důležité funkce, jako je podpora zdravého imunitního systému, metabolismu a trávení. Výzkum ukazuje, že nerovnováha ve střevním mikrobiomu může souviset s řadou onemocnění, včetně rakoviny a cukrovky.
Váš střevní mikrobiom je silně ovlivněn vaším výběrem potravin. Můžete ho snadno podpořit tím, že do své každodenní stravy zařadíte více potravin bohatých na probiotika.
10 nejlepších probiotických potravin, které můžete přidat do svého jídelníčku:
Jogurt
Jogurt vyrobený z mléka fermentovaného přátelskými bakteriemi (hlavně bakteriemi mléčného kvašení a bifidobakteriemi) je jedním z nejlepších zdrojů probiotik. Nejen že je široce dostupný v obchodech, lze ho také velmi snadno vyrobit doma.
Kefír
Kefír vyrobený přidáním kefírových zrn do kravského nebo kozího mléka obsahuje několik hlavních kmenů přátelských bakterií a kvasinek. To z něj činí rozmanité a silné probiotikum.
Kimchi
Oblíbené korejské kimchi se vyrábí primárně z kvašeného zelí a obsahuje velké množství bakterie Lactobacillus příznivé pro střeva.
Kombucha
Slazený fermentovaný černý čaj z Číny, kombucha, je známý tím, že obsahuje řadu bakterií a kvasinek prospěšných střevům.
Tempeh
Tato pochoutka se vyrábí ze sójových bobů, které byly vařeny a fermentovány, zvyšuje koncentraci dobrých bakterií.
Miso
Miso je pasta vyrobená z fermentované sóji, která se používá v japonských a asijských potravinách. Obsahuje velké množství bakterií A. oryzae, které jsou příznivé pro střeva.
Natto
Tradiční japonský pokrm sestávající z fermentovaných sójových bobů, natto, má vysoký obsah střevních bakterií.
Kysané zelí
Kysané zelí, druh kvašeného zelí, je plné dobrých bakterií a jeho domácí výroba je velmi snadná a levná.
Měkký a vyzrálý sýr
Některé sýry (jako je čedar, parmazán a švýcarské sýry, zejména gouda) jsou lepší než jogurt pro dodání neporušených probiotik do trávicího traktu.
Zelené olivy
Přirozený proces fermentace oliv ve slané vodě znamená, že jsou bohaté na Lactobacillus, druh bakterií přátelských ke střevům.
Co když nejím mléčné výrobky?
Vyhýbání se mléku nemusí omezovat výběr probiotických potravin. Kefír a jogurt lze snadno vyrobit pomocí rostlinných mlék. Jogurty z kokosového a mandlového mléka jsou komerčně dostupné a lze je také snadno vyrobit doma. Další možností je vodní kefír, kde se cukrová voda kombinuje s kefírovými zrny a fermentací vytváří lehce perlivý nápoj ochucený ovocem a kořením.