Jejich jedinou nadějí na vzdělání poté, co Tálibán zakázal ženám navštěvovat univerzity v zemi, bylo studium v zahraničí. 100 dívek dostalo stipendia v Dubaji, bylo jim však zakázáno nastoupit do letadla. Informovala o tom agentura Reuters či zpravodajství BBC.
Khalaf Ahmad Al Habtoor, zakládající předseda Al Habtoor Group, uvedl ve videu zveřejněném na platformě sociálních médií X, dříve známé jako Twitter, že plánoval sponzorovat studentky, aby mohly navštěvovat univerzitu. Letadlo s nimi mělo odletět minulou středu z Afghánistánu, uvádí agentura Reuters. Studentkám však bylo vycestování ze země zakázáno, Tálibán je na letišti zastavil.
„Vláda Tálibánu odmítla povolit dívkám, které sem přicházely studovat – stovce dívek, které jsem sponzoroval – nepovolila jim nastoupit do letadla. My už letadlo zaplatili, všechno jsme jim tady zorganizovali, ubytování, vzdělání, bezpečnou dopravu,“ řekl ve videu.
A group of around 100 Afghan women was stopped by the Taliban from boarding a plane to the United Arab Emirates in order to attend university there, their sponsor says. https://t.co/GYUQjaIvms
— ABC News (@ABC) August 25, 2023
Zahraničí bylo jedinou nadějí
„Poté, co Tálibán zavřel univerzity pro ženy, bylo mou jedinou nadějí získat stipendium, které by mi pomohlo studovat v zahraničí,“ říká 20letá afghánská studentka Natkai. Jméno Natkai bylo pro její vlastní bezpečnost změněno.
Natkai říká, že pokračovala ve studiu, i když byla malá šance, že by někdy mohla studovat na univerzitě ve své vlasti.
Poté jí bylo uděleno stipendium ke studiu na University of Dubai ve Spojených arabských emirátech (SAE) od emirátského miliardářského obchodníka Sheikh Khalaf Ahmad Al Habtoor. Stipendia pro afghánské ženy byla vyhlášena v prosinci 2022 poté, co Tálibán ženám zakázal studium na univerzitě.
Podle serveru BBC bylo v získání stipendia úspěšných celkem 100 afghánských žen. Ve středu 23. července se Natkai rozloučila s rodinou a vyrazila na letiště. Ale její naděje se brzy rozplynula.
„Když představitelé Tálibánu viděli naše letenky a studentská víza, řekli, že dívkám není dovoleno opustit Afghánistán na studentská víza,“ říká a hlas se jí láme.
Zákaz cestování
Natkai je jednou z nejméně 60 dívek, které byly na letišti zastaveny. Fotografie, které viděla BBC, ukazují mladé zahalené dívky, jak stojí vedle svých zavazadel ve stavu šoku.
Tálibán zakázal ženám cestovat samostatně. Do zahraničí jim povolil cesty pouze s manželem nebo příbuzným mužským společníkem, jako je bratr, strýc nebo otec. Takový mužský doprovod je nazýván „mahram“.
Ale ani ten nyní nestačil.
„V letadle byly tři dívky, které měly mahram,“ říká Natkai. „Ale úředníci z ministerstva neřesti a ctnosti je vyvedli z letadla.“ Zbytek studentek byl příliš vyděšený, než aby hovořil s médii.
Mladý muž, kterého zpravodajství BBC pojmenovalo Shams Ahmad, doprovodil svou sestru na letiště a popsal pak celou událost. „To stipendium dalo nové naději mé sestře poté, co zde byly zavřeny univerzity. Odešla z domova s nadějí a vrátila se v slzách,“ říká. „Všechna práva jí byla odebrána.“
Mezinárodní reakce
Tato nejnovější akce Tálibánu vyvolala zděšení mezi skupinami na ochranu lidských práv a diplomaty.
„Jde o důležitý a alarmující krok na mimořádnou úroveň krutosti, které již Tálibán dosáhl tím, že odepírá dívkám a ženám vzdělání,“ říká Heather Barr z Human Rights Watch.
Bývalý zástupce mládeže OSN z Afghánistánu, Shkula Zadran, zveřejnil zprávu, v níž naléhal na univerzitu, aby se dívek nevzdávala.
Tálibán nevydal žádné prohlášení ani vysvětlení. Mluvčí ministerstva neřesti a ctnosti Mohammad Sadiq Akif Muhajir řekl BBC, že o incidentu nevěděli. Vysoký mluvčí Tálibánu Zabihullah Mujahid také věc odmítl komentovat s tím, že je na cestách a nemá žádné informace.