Více než tucet států v USA zažalovalo společnost TikTok. Obvinilo ji, že přispívá ke krizi duševního zdraví dospívajících. Informovaly o tom servery BBC a The New York Times.
Skupina 14 generálních prokurátorů z celé země tvrdí, že společnost používá návykové funkce, aby děti k aplikaci připoutala, a že záměrně klame veřejnost ohledně bezpečnosti dlouhodobého používání.
V samostatných žalobách skupina generálních prokurátorů podle The New York Times citovala interní dokumenty společnosti. Vykreslila obraz multimiliardové společnosti, která vědomě přispěla ke krizi duševního zdraví amerických teenagerů, aby maximalizovala své příjmy z reklamy.
TikTok označil žalobu za „zklamání“ a uvedl, že podle něj je řada tvrzení „nepřesná a zavádějící“.
TikTok hit by over a dozen state lawsuits for allegedly harming teens https://t.co/y1c9hRx9oz
— The Verge (@verge) October 8, 2024
Platforma již bojuje proti zákonu, který v dubnu schválil Kongres. Ten by jí zakázal působení v USA, pokud by čínská mateřská společnost Bytedance nesouhlasila s prodejem.
„TikTok ví, že nutkavé používání a další škodlivé účinky jeho platformy ničí duševní zdraví milionů amerických dětí a dospívajících,“ uvádí se v žalobě podané v úterý v New Yorku.
„Navzdory těmto zdokumentovaným poznatkům společnost TikTok neustále klamavě prezentuje svou platformu jako ‚bezpečnou‘ a ‚vhodnou pro děti a dospívající‘.“
Nebezpečné výzvy na TikToku
Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová podle BBC uvedla, že mladí lidé po celé zemi zemřeli nebo byli zraněni při plnění „výzev“ TikToku. Mnoho dalších se kvůli návykovým funkcím TikToku cítí „smutnější, úzkostnější a depresivnější“.
Jako příklad uvedla patnáctiletého chlapce, který zemřel na Manhattanu při „surfování v metru“. Tak se říká jízdě na střeše jedoucího vagonu metra. Jeho matka později našla v jeho telefonu videa z TikToku, která tuto činnost zachycovala, uvedla.
„TikTok tvrdí, že jejich platforma je pro mladé lidi bezpečná, ale to zdaleka není pravda,“ uvedla Jamesová v prohlášení, v němž žalobu oznámila.
V žalobě jsou jako problematické označeny některé funkce: upozornění, která narušují spánek, videa, která mizí, což uživatele nutí k časté kontrole platformy, a zkrášlovací filtry, které uživatelům umožňují vylepšovat svůj vzhled.
TikTok s tvrzeními v žalobě nesouhlasí
Ačkoli TikTok propagoval nástroje, které mají lidem pomoci omezit čas strávený u obrazovky nebo přenastavit obsah, který se jim zobrazuje, podle žaloby zkresloval jejich účinnost.
Žaloby byly podány samostatně 13 státy a v District of Columbia. Zde generální prokurátor rovněž obvinil společnost z provozování nelicencovaného podnikání v oblasti převodu peněz prostřednictvím své nabídky „virtuální měny“.
Společnost TikTok v úterý uvedla ve svém prohlášení: „Důrazně nesouhlasíme s těmito tvrzeními, z nichž mnohá považujeme za nepřesná a zavádějící. Jsme hrdí na práci, kterou jsme vykonali na ochranu dospívajících. A jsme jí i nadále hluboce oddáni. Budeme pokračovat v aktualizaci a zlepšování našeho produktu.“
Žaloba požaduje, aby soud zakázal společnosti TikTok takové jednání, a požaduje finanční sankce. Žaloby přispívají k právním potížím, kterým čelí tato nesmírně populární aplikace, kterou podle odhadů více než polovina amerických teenagerů používá několikrát denně.