Příběh čtyř kolumbijských dětí, které přežily 40 dní v amazonské džungli, bude patrně zfilmován, napsal dnes španělský list El País. S rodinou nalezených sourozenců se nyní pokouší uzavřít smlouvu 13 produkčních společností, včetně Warner Bros, které do Bogoty vyslaly své zástupce. Zájem mají především o svědectví třináctileté Lesly, díky jejíž péči děti ve věku devíti, pěti a jednoho roku v džungli plné nebezpečných zvířat a jedovatých rostlin více než měsíc přežily.
Čtveřice sourozenců se ztratila po pádu malého letadla, které se zřítilo 1. května. Na palubě byli také tři dospělí, včetně matky sourozenců a pilota, jejichž těla byla nalezena v troskách. Pátrací misi nazvanou operace Naděje tvořilo 120 osob z kolumbijské armády a z řad původního obyvatelstva. První slova, která od dětí slyšeli členové pátracího týmu, jež je nalezl, byla „mám hlad“ a „moje máma umřela“, uvedl server BBC.
🔴 Productores y agentes están en Bogotá tratando de cerrar un acuerdo con la familia que les permita llevar al cine la forma en la que sobrevivieron los cuatro hermanos que durante 40 días estuvieron extraviados en la Amazonia
— EL PAÍS América Colombia (@ElPaisAmericaCo) June 27, 2023
🖋 @jdquesadahttps://t.co/SlNPkGjizn
Platforma Hulu a televizní kanál Fox News již začaly vysílat první řadu dokumentárního seriálu The Miracle Children (Zázračné děti) založeného na svědectví rodinných příslušníků a vojáků, kteří po dětech pátrali. Na místě již mají své produkční týmy rovněž společnosti Netflix a NatGeo.
„Stal se z toho boj o to, kdo vznese lepší nabídku. Všichni chtějí získat práva a možnost příběh exkluzivně prodávat na své platformě,“ sdělil listu El País pod podmínkou anonymity zdroj blízký vyjednávání.
Právníci prarodičů dětí žádají společnosti, aby předkládaly nabídky, které budou v souladu s jurisdikcí kmene Witótů. Ze zisků snímku by na jejím základě měla těžit celá komunita žijící v amazonské vesnici Araracuara, z níž děti pocházejí, a režie filmu by se ideálně měla zhostit osoba kolumbijské národnosti. Stejně tak komunita požaduje, aby produkční tým navštívil s protagonisty příběhu teritorium Witótů a seznámil se s jejich kulturou.
Do snahy o vytvoření filmového ztvárnění záchranné mise se zapojil i kolumbijský prezident Gustavo Petro. Ten ve čtvrtek oznámil na twitteru produkci dokumentu Operación Esperanza (Operace Naděje) pod vedením dokumentaristy Simona Chinna. Organizace původních obyvatel Kolumbie (Opiac) s tímto krokem nesouhlasí a Petra obvinila z jednostranného rozhodnutí, do kterého nezapojil původní obyvatelstvo. Opiac žádá, aby byly do rozhodovací procesu o jakékoliv budoucí produkci zahrnuty všechny zúčastněné strany, včetně rodiny sourozenců a všech uskupení, jež se na pátrací akci podílely.
Sourozenci se nyní zotavují ve vojenské nemocnici v Bogotě a kolumbijské úřady teprve rozhodnou o tom, zda jejich opatrovnictví připadne prarodičům ze strany matky, nebo jejímu partnerovi. Ten je biologickým otcem pouze dvou nejmladších dětí a čelí podezření z domácího násilí a z pokusu o zneužití Lesly, uvedl kolumbijský server El País.