Evropa je neskutečně bohatá na přírodní krásy. Rajské středomořské ostrovy, pohádkové lesy a epické alpské scenérie. Nepochybně existuje spousta přírodních divů, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Nechte se inspirovat.
Bornholm, Dánsko
Dánský ostrov Bornholm, který se nachází jižně od Švédska v Baltském moři, se může pochlubit plážemi s pískem tak jemným, že se říká, že sám Napoleon žádal, aby mu z něj byly vyrobeny přesýpací hodiny.
Las Médulas, Španělsko
Neobvyklý tvar Las Médulas je výsledkem těžebních technik používaných starými Římany k těžbě zlata z hor.
Alentejo, Portugalsko
Pokud je Algarve nejznámějším pobřežím Portugalska, je Alentejo zcela podceňováno, navzdory svým epickým plážím a miliónu korkových stromů.
Mullerthal Region, Lucembursko
Lucemburský region Mullerthal, přezdívaný jako „Malé Švýcarsko“, se vyznačuje kopcovitou krajinou a malebnými vesničkami i poměrně překvapivými skalními útvary.
Bledské jezero, Slovinsko
Jako krajina z pohádky. Jezero Bled ukrývá malý ostrov, na kterém stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie a nic jiného. Naskočte na místní gondolu nebo loďku a projeďte se přes vodu na tento kouzelný kus země.
Plitvická jezera, Chorvatsko
Neuvěřitelná síť 16 jezer spojená vodopády a vodními kaskádami, je jedním z divů přírody. Tento národní park také poskytuje domov mnoha druhům rostlin a volně žijících živočichů, jako jsou medvědi hnědí, divoké kočky a orli.
Špicberky, Norsko
Špicberky jsou členité souostroví mezi Norskem a severním pólem. Jsou jednou z nejsevernějších obydlených oblastí na světě. Většina ostrovů je tvořena ledovci a fjordy. Poskytují domov arktickým liškám, ledním medvědům a sobům.
Järvi-Suomi, Finsko
Tato oblast Finska, známá také jako „finská jezerní oblast“, je domovem asi 55 000 jezer, včetně jezera Simaa, pátého největšího jezera v Evropě.
Sedm jezer, pohoří Rila, Bulharsko
Oblast tvoří zbytky ledovců, které kdysi pokrývaly tuto část Bulharska. Každé ze sedmi jezer leží níže než to předchozí a jsou spojeny malými kaskádovými potoky. Abyste je mohli obdivovat, musíte se připravit na špatné počasí a bouře.
Brimham Rocks, Anglie
Až uvidíte skalní formace v Brimham Rocks v Yorkshire v Anglii, nebudete věřit svým očím. Kombinace vodní a větrné eroze zanechala na tomto místě záhadné tvary.
Vodopád Bigar, Rumunsko
Vodopád Bigar je součástí řeky Mina v Rumunsku. Je zakrytý mechem a skládá se ze stovek kaskádových proudů. Hra světel a vody vytváří krásnou podívanou.
As Catedrais Beach, Španělsko
Pláž As Catedrais, která v galicijštině znamená „pláž katedrál“, dostala svůj název podle toho, jak byla skála v průběhu času vytvarována vodou. Ta vytvořila systém oblouků, které připomínají kostel.
As Catedrais Beach, Španělsko. Foto: Lmbuga / CC-BY-SA-3.0 (via Wikimedia Commons)
Národní park Durmitor, Černá Hora
Největší přírodní park v Černé Hoře Durmitor, se může pochlubit nejhlubšími roklemi v Evropě podél řeky Tary. Husté borové lesy jsou domovem stovek původních druhů ptáků, savců a hmyzu. Je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.
Formentera, Španělsko
Jak je Ibiza proslulá svým bláznivým nočním životem a klubovou scénou, je Formentera mnohem vychovanějším malým sourozencem. Tento zasněný středomořský ostrov je dokonalý díky svým azurovým vodám a plážím s bílým pískem.
Đavolja Varoš, Srbsko
Pokud si jakékoli místo vysloužilo přezdívku „Ďáblovo město“, musí stát za návštěvu. Tento neobvyklý skalní útvar v Srbsku vznikl staletým procesem eroze, který se v minulém století zrychlil v důsledku kácení lesů.
Đavolja Varoš, Srbsko. Foto: Stevanpk / CC-BY-SA-4.0 (via Wikimedia Commons)
Národní park Gauja, Lotyšsko
Krásně zachovaný přírodní park bohatý na významné historické památky. Gauja je jedním z lotyšských národních pokladů. Vedle středověkých hradů a starověkých ruin tu najdete přírodní prameny, strmé útesy a kouzelné jeskyně.