menu

3.3 C
Czech
Čtvrtek 2. ledna 2025

Spojené státy propustily z Guantánama do Tuniska jednoho vězně

Spojené státy propustily z věznice na základně v kubánském Guantánamu jednoho vězně. Oznámilo to v noci na dnešek SEČ americké ministerstvo obrany. Muž byl předán do Tuniska, odkud pochází. Na Guantánamu je tak v současnosti internováno 26 lidí, z nichž by většina mohla být předána do zahraničí.

Ukrajinci zajali severokorejského vojáka, podle jihokorejské rozvědky zemřel

Ukrajinským jednotkám se podařilo zajmout jednoho z vojáků, které Severní Korea vyslala do Ruska, uvedla dnes podle agentury AFP jihokorejská zpravodajská služba. Po několika hodinách ale jihokorejská rozvědka oznámila, že zajatý voják podlehl svým zraněním, informovala jihokorejská tisková agentura Jonhap. Jde o první oznámený případ zajetí Severokorejce při bojích mezi Ruskem a Ukrajinou.

Turci chtějí Typhoony, nákup blokuje Německo

Jak uvedl turecký ministr obrany Yasar Gular, Turecko jedná o nákupu 40 stíhaček Eurofighter Typhoon. Ankara prozatím jedná pouze se Spojeným královstvím a Španělskem, tedy dvěma zeměmi konsorcia Eurofighter. Nákup totiž až doposud blokuje Německo.

Reklama

Přání Turecka nakoupit letouny Typhoon není žádným překvapením. Po vyřazení země z programu F-35 v roce 2019 se Ankara zaměřila na vlastní program stíhacích letounů 5. generace TF-X, jehož výsledkem má být víceúčelový letoun Kaan. Do jeho nasazení však pravděpodobně uplyne ještě mnoho let, během nichž bude turecká flotila 250 letounů F-16 a 50 letounů F-4 Phantom II modernizovaných na standard Terminator potřebovat podporu přechodného řešení.

Vyhazov z programu F-35

Dne 18. června 2018 schválil americký Senát návrh zákona, který blokuje převod stíhaček F-35 do Turecka. Zákaz byl stanoven kvůli obavám ze záměru Turecka pořídit ruský systém protivzdušné obrany S-400, který by údajně ohrozil utajované systémy letounů F-35. Dne 10. dubna 2019 turecký ministr zahraničí zopakoval, že nákup S-400 pokračuje podle plánu, a naznačil, že by se Turecko v případě krachu obchodu s F-35 mohlo poohlédnout také po ruských stíhačkách, konkrétně Su-34 a Su-57. V červnu 2019 bylo oznámeno, že se Spojené státy rozhodly zastavit výcvik dalších tureckých pilotů na F-35.

Reklama

Po dodání ruských systémů protivzdušné obrany S-400 v červenci 2019 Spojené státy oznámily, že Turecko bude z programu F-35 vyřazeno. Kromě zákazu výcviku pilotů a dodávek letounů tento krok zahrnoval také postupné vyřazení Turecka z dodavatelského řetězce.

USA nebo Evropa?

Turci nyní žádají USA o schválení prodeje 40 letounů F-16C/D nejnovější verze Block 70/72 a 80 balíčků pro modernizaci letounů F-16C, které již vlastní, na verzi V. Hodnota takového kontraktu by činila až 20 miliard dolarů. To je značná částka jak z pohledu výrobce, společnosti Lockheed Martin, tak z pohledu Spojených států samotných. Američané však na dohodu důsledně odmítají přistoupit. V této situaci si Turci chtějí souhlas americké vlády vynutit, a proto nejenže svázali nákup nových F-16 se souhlasem s rozšířením NATO o Švédsko, ale zároveň učinili dotaz na možnost nákupu stejného počtu evropských stíhaček Eurofighter Typhoon.

Typhoon zatím nemá prakticky žádné prodejní úspěchy, kromě nedávné objednávky Španělska na 45 letadel. Na druhou stranu, pokud jde o export mimo země konsorcia, úspěchy jsou skromné. Je tomu tak z mnoha důvodů, v posledním případě například Německo nesouhlasilo s prodejem 48 Typhoonů Saúdské Arábii. Důvody byly veskrze politické, Saúdská Arábie je sice spojenec Západu, ale je také všechno jiné než svobodná země. Podle evropských měřítek nejsou v zemi dodržována lidská práva a demokratické standardy. Nyní Německo nesouhlasí s vyzbrojováním Turecka kvůli jeho chování, v tomto případě agresivní zahraniční politice. Stačí zmínit jeho angažovanost v posledních letech v Libyi, Sýrii, Iráku nebo v konfliktu Arménie s Ázerbájdžánem, stejně jako jeho pokračující spory s Řeckem. V posledních letech se Turecko staví stále více proti svým spojencům z 20. století.

Typhoon

Příběh letounu Eurofighter Typhoon začíná v 80. letech 20. století, kdy se zrodil z potřeb několika evropských vzdušných sil. Několik zemí potřebovalo vyspělý stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu. V tomto období došlo k významnému technologickému pokroku v oblasti letectví a výzbroje. Proces vývoje však nebyl bez problémů, protože zahrnoval koordinaci několika zemí. Každá z nich přitom měla své jedinečné průmyslové a strategické zájmy. Na letounu například od začátku spolupracovala Francie, která se však později od společného vývoje oddělila a vyvinula letoun Rafale. Zřejmě i proto jsou si oba letouny tak podobné.

Konstrukce letounu Typhoon vznikla s důrazem na kvalitní aerodynamiku a výkonnou avioniku. Je vybaven delta křídlem a konfigurací s předkřídly. Ty poskytují výjimečnou manévrovatelnost a obratnost, jež jsou klíčové pro souboje na blízkou vzdálenost. Letoun je poháněn dvěma motory Eurojet EJ200, které nabízejí pozoruhodný poměr tahu k hmotnosti. Motory mimo jiné umožnují letouny nadzvukový let bez použití přídavného spalování.

Modernizace

Z technického hlediska je Typhoon vybaven nejmodernějšími systémy. Například radar Captor nabízí schopnost detekce a sledování na velké vzdálenosti, navíc je v posledních variantách obměňován za výkonný AESA typ Captor-E. Výkonu ve vzdušném boji napomáhá také integrace výkonného systému přilbového zaměřovače.

Typhoon byl původně navržen jako stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu, ale vyvinul se ve víceúčelovou platformu. Může se zapojit do vzdušného boje, pozemního útoku a průzkumných misí, brzy budou realizovány také návrhy na verzi letounu určenou pro elektronický bon. Tuto přizpůsobivost umožňuje jeho pokročilá elektronika a široká škála zbraňových možností, od raket vzduch-vzduch až po přesně naváděné bomby.

Turecké rozhodnutí

O jaké letouny bude dál Turecko usilovat se zřejmě dozvíme brzy. Dá se předpokládat, že pro Turky by bylo nejlepší netříštit síly a modernizovat a rozšířit svou flotilu letounů F-16. Takovému postupu by napovídal fakt, že jeden z výborů tureckého parlamentu již schválil vstup Švédska do NATO napovídá, že Pokud však budou Spojené státy neoblomné, úprk k evropskému řešení jistě nebude jen planou pohrůžkou, ale reálnou možností řešení celého problému.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Masarykova univerzita do Antarktidy vyšle dvě výpravy, celkem 22 lidí

Celkem 22 členů, sedm žen a 15 mužů, bude mít další expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Hlavní část výpravy, kterou tvoří 14 lidí, se vydá na cestu už na Nový rok, druhá odjede 11. ledna. V Antarktidě se pravděpodobně vůbec nepotkají, oznámila dnes v tiskové zprávě Simona Polcarová z odboru komunikace univerzity.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina a Rusko hlásí nálety i další postup ruských sil v Donbasu

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádalo ruské bombardování vsi Stepnohirsk v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámily dnes regionální úřady. Ukrajinská obrana v noci sestřelila 47 ze 72 nepřátelských dronů, dalších 24 bezpilotních letounů se zřítilo, tvrdí ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana zničila 13 ukrajinských dronů nad pěti ruskými regiony, uvedlo naopak ruské ministerstvo obrany. Zřejmě kvůli hrozbě dronů úřady v Kazani, Penze, Saransku a Saratově, ležících stovky kilometrů východně od Moskvy, načas přerušily provoz místních letišť. Ruská vojska v bojích na východě Ukrajiny dosáhla dalšího postupu, připouštějí podle médií ukrajinští analytici.

Zemřela Rosita Missoni, průkopnice barevného pleteného designu

Ve věku 93 let zemřela Rosita Missoni, ikonická italská návrhářka a spoluzakladatelka módního domu Missoni. Její jedinečný styl, kombinující geometrické vzory, pruhy a ikonické klikaté motivy, proměnil módní průmysl a vynesl italskou módu na světovou scénu.

EU se bude zabývat zastavením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu

O dopadech zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území bude v pátek na svém mimořádném zasedání jednat pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady EU, tedy experti z příslušných ministerstev zemí EU či ze Stálých zastoupení při Evropské unii. Jednání pracovní skupiny, která je přípravným orgánem Rady EU, se uskuteční prostřednictvím videokonference. Před drastickými dopady zastavení tranzitu plynu varoval zejména slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat i schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny.

Divoká silvestrovská noc v Německu oživila debatu o zábavní pyrotechnice

Bouřlivé oslavy příchodu nového roku oživily v Německu debatu o zábavní pyrotechnice. Zástupce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na berlínské radnici vyzval ke zpřísnění kontrol na hranicích s Českem a Polskem, aby se napříště zabránilo pašování zakázaných petard do Německa, informovala dnes agentura DPA. Berlínský primátor Kai Wegner vyzval navíc k zpřísnění zákona o zbraních.

Po potopení dvou lodí u pobřeží Tuniska zemřelo 27 migrantů, 83 přežilo

Po potopení dvou lodí u tuniského pobřeží zemřelo 27 migrantů ze subsaharské Afriky, kteří byli na cestě do Evropy. Dalších 83 osob se podařilo zachránit, píše agentura AFP s odvoláním na představitele tuniské civilní obrany.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol už třetím dnem vzdoruje zatčení

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, kterému byly pozastaveny pravomoci po jeho neúspěšném pokusu zavést na začátku prosince v zemi stanné právo, zůstává ve své rezidenci v Soulu a už třetím dnem vzdoruje zatčení. Svým stoupencům, kteří se kolem jeho domu sešli, v noci na dnešek vzkázal, že bude "bojovat až do konce", napsala agentura AFP.

BOK: Jihokorejskou ekonomiku ohrožuje více Trump než vnitrostátní politické otřesy

Politické otřesy v Jižní Koreji představují ekonomická rizika, brzy však odezní. Za větší hrozbu považuje Korejská centrální banka (BOK) možná cla nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Řekla to členka Rady pro měnovou politiku banky Soohyung Lee. Jihokorejské ministerstvo financí mezitím oznámilo plány na stabilizaci trhů a zvýšení spotřebitelské poptávky.
Reklama

DOPORUČUJEME

Masarykova univerzita do Antarktidy vyšle dvě výpravy, celkem 22 lidí

Celkem 22 členů, sedm žen a 15 mužů, bude mít další expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Hlavní část výpravy, kterou tvoří 14 lidí, se vydá na cestu už na Nový rok, druhá odjede 11. ledna. V Antarktidě se pravděpodobně vůbec nepotkají, oznámila dnes v tiskové zprávě Simona Polcarová z odboru komunikace univerzity.

Posádka ISS poslala vánoční pozdrav na Zemi

Čtyři astronauti, kteří zůstali na Mezinárodní vesmírné stanici kvůli technickým problémům, tráví vánoční svátky daleko od svých blízkých. Přesto si našli čas na oslavu a poslali lidem na Zemi vzkaz plný optimismu.

Umělá inteligence jako umělec: Botto mění pohled na tvorbu i vlastnictví umění

Botto, umělá inteligence navržená jako decentralizovaný autonomní umělec, od svého vzniku v roce 2021 vydělala více než 5 milionů dolarů. Tento projekt ukazuje, jak technologie mění nejen způsob tvorby umění, ale také otázky autorství a jeho hodnoty.

Tesla stahuje z amerického trhu téměř 700 tisíc vozidel kvůli problému s monitorem tlaku v pneumatikách

Automobilka Tesla oznámila velkou svolávací akci v USA. Týká se téměř 700 tisíc vozidel, včetně modelů 3, Y a Cybertrucku. Problém spočívá v systému monitorování tlaku v pneumatikách, který nemusí správně upozorňovat na nízký tlak.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina a Rusko hlásí nálety i další postup ruských sil v Donbasu

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádalo ruské bombardování vsi Stepnohirsk v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámily dnes regionální úřady. Ukrajinská obrana v noci sestřelila 47 ze 72 nepřátelských dronů, dalších 24 bezpilotních letounů se zřítilo, tvrdí ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana zničila 13 ukrajinských dronů nad pěti ruskými regiony, uvedlo naopak ruské ministerstvo obrany. Zřejmě kvůli hrozbě dronů úřady v Kazani, Penze, Saransku a Saratově, ležících stovky kilometrů východně od Moskvy, načas přerušily provoz místních letišť. Ruská vojska v bojích na východě Ukrajiny dosáhla dalšího postupu, připouštějí podle médií ukrajinští analytici.

Zemřela Rosita Missoni, průkopnice barevného pleteného designu

Ve věku 93 let zemřela Rosita Missoni, ikonická italská návrhářka a spoluzakladatelka módního domu Missoni. Její jedinečný styl, kombinující geometrické vzory, pruhy a ikonické klikaté motivy, proměnil módní průmysl a vynesl italskou módu na světovou scénu.

EU se bude zabývat zastavením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu

O dopadech zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území bude v pátek na svém mimořádném zasedání jednat pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady EU, tedy experti z příslušných ministerstev zemí EU či ze Stálých zastoupení při Evropské unii. Jednání pracovní skupiny, která je přípravným orgánem Rady EU, se uskuteční prostřednictvím videokonference. Před drastickými dopady zastavení tranzitu plynu varoval zejména slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat i schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny.

Divoká silvestrovská noc v Německu oživila debatu o zábavní pyrotechnice

Bouřlivé oslavy příchodu nového roku oživily v Německu debatu o zábavní pyrotechnice. Zástupce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na berlínské radnici vyzval ke zpřísnění kontrol na hranicích s Českem a Polskem, aby se napříště zabránilo pašování zakázaných petard do Německa, informovala dnes agentura DPA. Berlínský primátor Kai Wegner vyzval navíc k zpřísnění zákona o zbraních.

Po potopení dvou lodí u pobřeží Tuniska zemřelo 27 migrantů, 83 přežilo

Po potopení dvou lodí u tuniského pobřeží zemřelo 27 migrantů ze subsaharské Afriky, kteří byli na cestě do Evropy. Dalších 83 osob se podařilo zachránit, píše agentura AFP s odvoláním na představitele tuniské civilní obrany.

Klimatické změny ohrožují produkci kávy a živobytí farmářů v Keni

Změna klimatu ohrožuje budoucnost pěstování kávy v Keni. Sucho a nepravidelné srážky, nemoci a škůdci. Farmáři ve východoafrické zemi už tak čelí nejisté situaci kvůli chudobě a extrémně nízkým mzdám, klimatické změny však navíc mohou vést k tomu, že přijdou o živobytí a kavárny ve světě o luxusní kávu, která je považována za jednu z nejlepších na světě.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol už třetím dnem vzdoruje zatčení

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, kterému byly pozastaveny pravomoci po jeho neúspěšném pokusu zavést na začátku prosince v zemi stanné právo, zůstává ve své rezidenci v Soulu a už třetím dnem vzdoruje zatčení. Svým stoupencům, kteří se kolem jeho domu sešli, v noci na dnešek vzkázal, že bude "bojovat až do konce", napsala agentura AFP.

BOK: Jihokorejskou ekonomiku ohrožuje více Trump než vnitrostátní politické otřesy

Politické otřesy v Jižní Koreji představují ekonomická rizika, brzy však odezní. Za větší hrozbu považuje Korejská centrální banka (BOK) možná cla nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Řekla to členka Rady pro měnovou politiku banky Soohyung Lee. Jihokorejské ministerstvo financí mezitím oznámilo plány na stabilizaci trhů a zvýšení spotřebitelské poptávky.

Izraelský úder na jihu Gazy zabil nejméně deset lidí, uvádějí zdravotníci

Nejméně deset Palestinců zemřelo, když v noci na dnešek izraelský úder zasáhl stanový tábor na jihu Pásma Gazy v oblasti označené dříve Izraelci za humanitární zónu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotníky.

Italské město Milán od Nového roku zakázalo kouření na veřejnosti

Italské hlavní město módy zavedlo od Nového roku zákaz kouření na veřejných prostranstvích pod hrozbou pokuty až 240 eur (zhruba 6000 korun). Výjimku mají pouze elektronické cigarety a izolovaná místa, kde lze kouřit daleko od jiných osob.
Reklama
Reklama