menu

16.2 C
Czech
Sobota 19. dubna 2025

Nové Star Wars bez Skywalkerů. Hlavní roli má Gosling

Herec Ryan Gosling si zahraje hlavní roli v novém filmu Star Wars: Starfighter, který dorazí do kin 28. května 2027. Režie se ujal Shawn Levy, známý z hitu Deadpool & Wolverine. Film slibuje novou kapitolu slavné vesmírné ságy, bez návaznosti na dosavadní trilogie.

Ruský útok na město Sumy si vyžádal desítky obětí mezi civilisty

Ruské balistické rakety zasáhly v neděli ráno centrum ukrajinského města Sumy. Útok přišel v den Květné neděle, kdy se místní obyvatelé vydávali do kostelů. Podle předběžných informací zemřelo nejméně 20 lidí. Další desítky osob utrpěly zranění.

20 nejkrásnějších buddhistických chrámů na světě

Mezi polovinou šestého a čtvrtého století před naším letopočtem vznikl v severovýchodní Indii buddhismus. Brzy se rozšířil po celém asijském subkontinentu, kde ovlivnil duchovní a kulturní praktiky, umění a architekturu. Tradiční buddhistické chrámy často odrážejí architektonické styly regionu, všechny jsou ale navrženy tak, aby usnadňovaly tichou reflexi a meditaci.

Dnes asi půl miliardy lidí na celém světě praktikuje buddhismus, který je postaven na principech, jako jsou čtyři vznešené pravdy a snaha o nirvánu. Etiketa v buddhistických chrámech je stejná, ať už navštívíte kteroukoli zemi. Návštěvníci by si měli u dveří sundat boty, nosit oděv zakrývající kolena a ramena a být potichu. Když se mniši modlí, nerušte je zuřivým fotografováním. Těchto 20 buddhistických chrámů rozhodně stojí za návštěvu.

Bagan, Myanmar

V někdejším královském městě Bagan se nacházelo odhadem 10 tisíc buddhistických struktur. Dnes zbývá zhruba 2 tisíce chrámů a pagod v různém stupni chátrání. Mezi nimi se vinou prašné stezky a v časných hodinách dokreslují atmosféru desítky horkovzdušných balónů vznášejících se v ranním oparu.

Wat Benchamabophit, Thajsko

Chrám Wat Benchamabophit v Bangkoku byl dokončen v roce 1911 a je celý postaven z italského mramoru. Klenuté vitráže zobrazují anděly. Galerie chrámu obsahuje 52 soch Buddhy na jednotlivých sloupech.

buddhistický chrám Wat Benchamabophit

Wat Benchamabophit

Seiganto-ji, Japonsko

Seiganto-ji je lesy obklopené útočiště pro Tendai, racionalistickou školu buddhismu, která věří ve stále se měnící existenci. Je také zastávkou na dvou různých poutních cestách: stezka Saigoku s 33 chrámy a starobylá Kumano Kodo, jedna z pouhých dvou poutních stezek na světě zapsaných na seznamu UNESCO.

Wat Rong Khun, Thajsko

Wat Rong Khun v severním Thajsku byl navržen a financován výhradně thajským malířem Chalermchai Kositpipatem. Je proslavený díky své sněhově bílé barvě.  Zrcadlové mozaiky pokrývají fasády a vyobrazení Spider Mana, Michaela Jacksona a Hello Kitty zdobí barevný interiér hlavního chrámu.

buddhistický chrám Wat Rong Khun
Wat Rong Khun

Paro Taktsang, Bhután

Do tohoto chrámu vysoko na útesu se dá dostat pouze po strmém výstupu kolem vodopádů, modlitebních kol a tibetské čajovny s výhledem. Padmasambhava, guru odpovědný za přinesení buddhismu do Bhútánu, údajně meditoval tři roky v jeskyních Paro Taktsang poté, co tam přiletěl na zádech magické tygřice. Chrám má díky tomu přezdívku „Tygří hnízdo“.

Taung Kalat, Myanmar

Třicet sedm soch nat (starodávných duchů), vyobrazených v lidské podobě, stojí na úpatí 777 schodů. Ty vedou ke dveřím Taung Kalat, malého chrámu dramaticky posazeného na vrcholu sopečné hory vysoké 557 stop v centrální části Myanmaru.

Wat Xieng Thong, Laos

Posvátné místo laoských korunovací a novoročních festivalů. Jméno Wat Xieng Thong lze přeložit jako „zlaté město“ nebo „plamenný strom“. Je elegantně umístěný nad řekou Mekong a zadní stěna chrámu jiskří barevnou mozaikou.

Man Mo, Hong Kong

Buddhistický a taoistický chrámu Man Mo byl postaven v roce 1847 na počest boha literatury (Man) a boha války (Mo).

Trấn Quốc Pagoda, Vietnam

Pagoda Trấn Quốc ze 6. století se vznáší na malém ostrůvku v jezeře uprostřed města Hanoj. Jedenáctipatrová červená pagoda chrámu je zakončena devítipatrovým kamenným lotosovým květem. Zlaté a bronzové sochy zdobí oltáře v celém chrámu.

buddhistický chrám pagoda Trấn Quốc
Pagoda Trấn Quốc

Kye Gompa, India

Zasazený v Himalájích ve výšce 4166 metrů nad mořem, tento chrám byl založen před více než tisíci lety. Bohatý na nástěnné malby je příkladem vrstvené pasadské architektury, tzv. „tvrz-klášter“. Cizinci sem často jezdí na delší duchovní pobyty.

buddhistický chrám Kye Gompa
Chrám Kye Gompa

Bửu Long Pagoda, Vietnam

Nachází se čtyřicet pět minut východně od Ho Či Minova města. Tyrkysový bazén odráží bílé zdi chrámu a zlaté věže. V nejvyšší pagodě jsou umístěny slavné památky, včetně śarīra, drobných perel a krystalů, o nichž se říká, že se objevují ve spálených pozůstatcích nejosvícenějších buddhistických učitelů.

Mahabodhi, Indie

Chrám Mahabodhi je jedním z nejposvátnějších míst buddhistické pouti a jeho historie sahá více než 2000 let zpátky. Obří strom Bodhi západně od hlavního chrámu je považován za přímého potomka stromu, pod nímž Buddha dosáhl osvícení.

Byodo-In, Havaj

Tento chrám je replikou původního chrámu Byodo-In v Kjótu. Byl postaven k oslavě stého výročí prvních japonských přistěhovalců na Havaji. Uvnitř se zlatý Amida Buddha tyčí do výše více než devět stop. Po areálu chrámu se potulují pávi, černé labutě a želvy.

Angkor Wat, Kambodža

Angkor Wat je největší náboženská struktura, která byla kdy postavena. Původně byla věnována hinduistickému bohu Višnuovi, koncem 12. století ho ovšem kambodžský lid zasvětil Theravadskému buddhismu. Angkor, rozkládající se na ploše 401 akrů, byl kdysi velkoměstem navštěvovaným poutníky z celého světa.

Palác Gyeongbokgung, Jižní Korea

Palác Gyeongbokgung, který byl zasazen do svěžího zeleného útočiště mezi pohořím Bukansan a skleněnými mrakodrapy v Soulu, se kdysi skládal z více než 500 budov. Mnoho budov, pavilonů, chrámů, svatyní, zahrad a rybníků plných lotosových květů se dochovalo dodnes.

Datsan Gunzechoinei, Rusko

Rusko je domovem zhruba 1,5 milionu praktikujících buddhistů. V Petrohradě se nachází Datsan Gunzechoinei, jeden z nejsevernějších buddhistických chrámů na světě. Najdeme v něm tradiční tibetské modlitební mlýnky i secesní detaily a vitrážová okna od slavného ruského mystika Nicholase Roericha.

Klášter Gangtey, Bhután

Každý listopad se místní obyvatelé scházejí na chrámovém nádvoří, aby tančili v kostýmech černých a bílých jeřábů. Vítají tak jeřábi migrující sem na zimu. Mýtický pták Garuda, buddhistický symbol inteligence, je vytesán do vnějších rohů chrámu.

Klášter Kopan, Nepál

Klášter Kopan, který je domovem stovek zpívajících mnichů a zahraničních studentů meditace, se nachází 3,5 míle severovýchodně od Káthmándú. Centrální meditační hala kláštera je zářivě vymalována.

Borobudur, Indonésie

Chrámový komplex Borobudur v centrální Jávě je největším buddhistickým chrámem na světě a obsahuje 3000 basreliéfových soch, 72 mřížových stúp a 504 soch Buddhy. Ty jsou uspořádány do tvaru lotosu. Devět úrovní stoupání z východního schodiště Borobuduru na jeho konečnou stúpu měří zhruba tři míle.

Buddhistický chrám Borobudur
Budhistický chrám Borobudur v Indonésii.

Chrám Thean Hou, Malajsie

„Nebeská královna“, chrám Thean Hou, se dívá na Kuala Lumpur pod stínem posvátného Bodhi, stejného druhu stromu, pod kterým údajně došlo k osvícení Buddhy. Thean Hou je možná nejpůsobivější za soumraku během čínského Nového roku, kdy je osvětlen tisíci červených luceren.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.

Italské Benátky začnou opět vybírat vstupné do města, oproti loňsku podraží

Italské Benátky začnou od pátku znovu vybírat vstupné od návštěvníků. Oproti loňsku, kdy město s tímto opatřením kvůli masovému přílivu turistů poprvé přišlo, se poplatek zdvojnásobí na deset eur. Pokud si návštěvník vstupenku rezervuje více než tři dny předem, zaplatí pět eur.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Římě začalo druhé kolo americko-íránského jednání o íránském jaderném programu

V Římě začalo druhé kolo americko-íránských rozhovorů o íránském jaderném programu, píší tiskové agentury s odkazem na íránskou státní televizi. Za Írán jedná ministr zahraničí Abbás Arakčí a za Spojené státy vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Role prostředníka se opět ujala ománská diplomacie.

Ryanair žádá o nasazení armády na letišti Charleroi

Letecká společnost Ryanair volá po okamžitém zásahu vlády ve Valonsku. Na letišti Charleroi u Bruselu se v posledních dnech tvoří nekonečné fronty. Nedostatek bezpečnostních pracovníků způsobuje zpoždění, zmeškané lety i rostoucí frustraci cestujících.

Izrael tvrdí, že ponechá své vojáky v Gaze, Libanonu a Sýrii na neurčito

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac řekl, že izraelští vojáci zůstanou v "bezpečnostních zónách" v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii po neomezenou dobu. Děje se tak poté, co Tel Aviv jednostranně rozšířil své hranice ve válce, kterou rozpoutal útok palestinského teroristického hnutí Hamás 7. října 2023. Píše o tom agentura AP.

Nejvyšší soud USA zakázal deportace Venezuelanů na základě zákona z 18. století

Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zakázal vládě prezidenta Donalda Trumpa deportovat na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století Venezuelany zadržované v Texasu. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Na Floridské státní univerzitě podle policie střílel syn zástupkyně šerifa. Zabil dva lidi, pět zranil

Student Floridské státní univerzity Phoenix Ikner (20), který je obviněn ze zastřelení dvou lidí a zranění dalších pěti při čtvrteční střelbě, je synem dlouholeté zástupkyně místního šerifa. Měl přístup ke služební zbrani své matky Jessicy Ikner, kterou podle policie i střílel.

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, poprvé za současné Trumpovy vlády

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, kteří podnikli nadstranickou cestu na tento ostrov poprvé za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jenž se do Bílého domu vrátil v lednu. Napsala to dnes agentura AP, podle níž má výprava ukázat Tchaj-peji i Pekingu, že americká podpora Tchaj-wanu zůstává široká navzdory ostrým slovům a vysokým clům ze strany Washingtonu.

V Paříži je izraelská delegace, aby jednala s USA před jejich rozhovory s Íránem

Do Paříže přicestovala izraelská delegace, aby jednala s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem ještě před sobotními americko-íránskými rozhovory o íránském jaderném programu. Dnes to na síti X napsal zpravodaj portálu Axios Barak Ravid, který se odvolává na tři izraelské zdroje. V sobotu se v Římě uskuteční druhé kolo nepřímých rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem.
Reklama

DOPORUČUJEME

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.

Italské Benátky začnou opět vybírat vstupné do města, oproti loňsku podraží

Italské Benátky začnou od pátku znovu vybírat vstupné od návštěvníků. Oproti loňsku, kdy město s tímto opatřením kvůli masovému přílivu turistů poprvé přišlo, se poplatek zdvojnásobí na deset eur. Pokud si návštěvník vstupenku rezervuje více než tři dny předem, zaplatí pět eur.

Barcelona zavede selfie zónu u Sagrady Familie. Chce tak zkrotit turistický chaos

Před monumentálním chrámem Sagrada Familia v Barceloně se každý den tísní stovky turistů toužících po dokonalé fotce na sociální sítě. Kvůli ideálnímu záběru neváhají vstoupit do vozovky, zablokovat chodník nebo balancovat s telefonem na eskalátorech z metra. Město se rozhodlo udělat tomu přítrž – návštěvníky chce nasměrovat do speciálně vyhrazeného prostoru.

Američané se za hranicemi necítí vítáni. Důvodem je Trumpova politika

Napětí kolem druhého prezidentského mandátu Donalda Trumpa se promítá i do cestování. Zatímco některé země varují před cestováním do USA, řada Američanů zvažuje, zda se vůbec vydat do zahraničí. Důvod? Strach z odmítnutí, z politických debat… a z toho, jaký obraz jejich země dnes ve světě vyvolává.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Římě začalo druhé kolo americko-íránského jednání o íránském jaderném programu

V Římě začalo druhé kolo americko-íránských rozhovorů o íránském jaderném programu, píší tiskové agentury s odkazem na íránskou státní televizi. Za Írán jedná ministr zahraničí Abbás Arakčí a za Spojené státy vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff. Role prostředníka se opět ujala ománská diplomacie.

Ryanair žádá o nasazení armády na letišti Charleroi

Letecká společnost Ryanair volá po okamžitém zásahu vlády ve Valonsku. Na letišti Charleroi u Bruselu se v posledních dnech tvoří nekonečné fronty. Nedostatek bezpečnostních pracovníků způsobuje zpoždění, zmeškané lety i rostoucí frustraci cestujících.

Izrael tvrdí, že ponechá své vojáky v Gaze, Libanonu a Sýrii na neurčito

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac řekl, že izraelští vojáci zůstanou v "bezpečnostních zónách" v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii po neomezenou dobu. Děje se tak poté, co Tel Aviv jednostranně rozšířil své hranice ve válce, kterou rozpoutal útok palestinského teroristického hnutí Hamás 7. října 2023. Píše o tom agentura AP.

Nejvyšší soud USA zakázal deportace Venezuelanů na základě zákona z 18. století

Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zakázal vládě prezidenta Donalda Trumpa deportovat na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století Venezuelany zadržované v Texasu. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Na Floridské státní univerzitě podle policie střílel syn zástupkyně šerifa. Zabil dva lidi, pět zranil

Student Floridské státní univerzity Phoenix Ikner (20), který je obviněn ze zastřelení dvou lidí a zranění dalších pěti při čtvrteční střelbě, je synem dlouholeté zástupkyně místního šerifa. Měl přístup ke služební zbrani své matky Jessicy Ikner, kterou podle policie i střílel.

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, poprvé za současné Trumpovy vlády

Na Tchaj-wanu jsou američtí zákonodárci, kteří podnikli nadstranickou cestu na tento ostrov poprvé za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jenž se do Bílého domu vrátil v lednu. Napsala to dnes agentura AP, podle níž má výprava ukázat Tchaj-peji i Pekingu, že americká podpora Tchaj-wanu zůstává široká navzdory ostrým slovům a vysokým clům ze strany Washingtonu.

V Paříži je izraelská delegace, aby jednala s USA před jejich rozhovory s Íránem

Do Paříže přicestovala izraelská delegace, aby jednala s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem ještě před sobotními americko-íránskými rozhovory o íránském jaderném programu. Dnes to na síti X napsal zpravodaj portálu Axios Barak Ravid, který se odvolává na tři izraelské zdroje. V sobotu se v Římě uskuteční druhé kolo nepřímých rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem.

Urovnání na obzoru? Trump vyjádřil optimismus ohledně jednání s EU a Čínou o clech

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek během setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloni vyjádřil optimismus ohledně rozhovorů s ostatními zeměmi o clech. Uvedl, že došlo k pokroku na „několika frontách“ a dohody očekává brzy nejen s Evropskou unií (EU), ale i s Čínou. Později před novináři přiznal, že se zdráhá dál zvyšovat poplatky na dovoz z Číny.

USA ukončí mírové snahy, pokud nebude jasná cesta k zastavení bojů na Ukrajině

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné válku zastavit. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Rubio řekl, že americký prezident Donald Trump má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit. Válku rozpoutalo Rusko invazí na Ukrajinu v únoru 2022.

Meloni se setkala s Trumpem. Itálie může být nejlepším spojencem USA, prohlásil šéf Bílého domu

Italská premiérka Giorgia Meloni oznámila, že americký prezident Donald Trump přijal její pozvání k oficiální návštěvě Říma. Ta by podle ní mohla posloužit jako impuls k obnovení dialogu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Během setkání v Bílém domě, které se neslo v přátelském duchu, oba lídři jednali mimo jiné o clech, obraně, NATO a probíhající válce na Ukrajině.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás