Pokud jste obeznámeni s jógou nebo meditací, pravděpodobně chápete důležitost života v přítomnosti. Není to ale snadné. Tady jsou 3 jednoduché způsoby, jak zůstat v přítomném okamžiku.
Ve věku internetu, sociálních médií, falešných zpráv, virtuální reality a všudypřítomného mobilního telefonu je těžké udržet pozornost tam, kde bychom chtěli. Například psaní článku. To se člověk posadí k počítači, že napíše článek. Nejdříve ovšem považuje za nutné udělat spoustu jiných věcí. Vyhledat pár vědeckých studií, přečíst si jiné články o daném tématu, podívat se na nabídku kurzů jógy, vyřídit emaily, zjistit, co je nového na sociálních sítích… Všimněte si, kolik máte v notebooku právě teď otevřených záložek, nebo kolikrát za hodinu u počítače kontrolujete svůj email.
Není pochyb o tom, že žijeme ve věku rozptýlení. Proč je ale tak důležité pokusit se s tím bojovat?
Návrat do přítomného okamžiku
Pokud cvičíte jógu či meditujete, pravděpodobně znáte význam prožívání přítomnosti.
„Nezůstávej v minulosti, nesni o budoucnosti, soustřeď svou mysl na přítomný okamžik.“
– Buddha
Jedním z klíčových způsobů, jak být v přítomnosti, je procvičování všímavosti. Asi nejjednodušší definici všímavosti bychom našli v prohlášení Dipa Ma, indického učitele meditace. Řekl: „Ať děláte cokoli, buďte si toho vědomi.“
Výhody všímavosti
Tato praxe byla založena v buddhismu asi před 2600 lety. Vědci ji začali studovat až v 70. letech 20. století. V našem porozumění jsme tedy opravdu na začátku. Už nyní ale některé studie ukazují na mnoho přínosů praxe všímavosti:
- Snižuje hladinu úzkosti a deprese
- Zlepšuje pozornost
- Snižuje stres
- Snižuje emoční reaktivitu
- Podporuje empatii a soucit
Abyste lépe porozuměli výhodám, odpovězte si na následující otázky:
Jak se cítí moje mysl, když se snažím řešit více věcí najednou?
Jaká je moje celková nálada, když jsem hodinu (nebo tři) procházel Instagram?
Jakou zpětnou vazbu mi dává moje tělo? Jsem si vůbec vědom svého dechu?
Podle spisovatele a profesora ekonomie na Hebrejské univerzitě Eyala Wintera „je psychologie člověka evolučně pevně spojena s životem v minulosti a budoucnosti. Jiné druhy mají instinkty a reflexy, které pomáhají s jejich přežitím, ale přežití člověka velmi závisí na učení a plánování. Nemůžete se učit, aniž byste žili v minulosti, a nemůžete plánovat, aniž byste žili v budoucnosti. “
Neměli bychom ale zapomínat na život jako takový. Na ty prchavé okamžiky štěstí, když ucítíme sluneční paprsky na tváři nebo se nám o nohy otře naše kočka. Pokud máte pocit, že takové neprožíváte, nejspíše nejste moc v kontaktu se svým tělem. Zde jsou tři opravdu jednoduché tipy, které vás přivedou zpět do „tady a teď“.
1. Dělejte jednu věc po druhé
Když se život zrychlí, máme tendenci také zrychlovat. V mylné představě, že tak stihneme více. Vzpomeňte si na chvíle, kdy při odpočinku sledujete Netflix a zároveň máte v ruce telefon s otevřeným Facebookem. Ve skutečnosti se jedná o tzv. „multitasking“. Náš mozek ovšem není ve skutečnosti schopen se opravdu soustředit na dva úkoly současně.
Zkuste se raději soustředit na jednu věc, až ji dokončíte, přejděte ke druhé. Když na něčem pracujete, zavřete ve svém notebooku další karty, odolejte nutkání si během filmu vygooglit jméno herce. Pokud na něco čekáte ve frontě, nechte telefon v kapse.
2. Zeptejte se sami sebe: Jsou moje mysl a tělo na stejném místě?
Už jste někdy někam jeli, a když jste dorazili do cíle, zjistili jste, že nemáte žádnou vzpomínku na trasu? Nebo jste šli na procházku se psem a celou dobu při tom mysleli na práci? Zaměřte se na to, abyste vědomě byli myslí přítomni na stejném místě, na jakém se nachází vaše fyzické tělo. Není to jednoduché, ale procvičováním se budete zlepšovat.
„Uvědomte si hluboce, že přítomný okamžik je vše, co kdy budete mít.“
– Eckhart Tolle
3. Zhluboka se nadechněte
Ne nadarmo nás mnoho učitelů meditace žádá, abychom se na začátku naší praxe několikrát zhluboka nadechli. Je to jeden z nejjednodušších a nejrychlejších způsobů, jak se spojit s naším tělem a přítomností. Věnování pozornosti dechu je základním způsobem, jak se spojit sám se sebou, protože dech je neviditelným mostem mezi tělem a myslí.
Zjistěte, jestli jste schopni sledovat svůj dech po celý jeho cyklus – od nádechu po výdech. Všímejte si, jak se vaše břicho nafukuje, žebra se rozšiřují a hrudník zvedá. Všimněte se krátké pauzy, než se nádech změní na výdech. A pak sledujte, jak dech putuje vaším tělem zase ven.
Zkuste některý z těchto tipů (nebo všechny) praktikovat každý den po celý týden a pozorujte, jaký to na vás má vliv.