Polární záře je jedním z jevů vesmírného počasí. Jedná se o fantastická představení světelných jevů, která se odehrávají na obloze blízko polárních kruhů. Rozlišujeme severní polární záři (aurora borealis) a jižní polární záři (aurora australis). Jsou mírně odlišné, známější a na pozorování mnohem dostupnější je ta severní. Vidět ji tančit na obloze je rozhodně nezapomenutelný zážitek. Přečtěte si 7 tipů na nejlepší místa, kam se vydat na lov polární záře.
Polární záře vzniká vysoko v zemské atmosféře – ve výškách od 80 do 100 km, když se nabité částice ze slunce zachytí v magnetickém poli Země. Výsledkem je barevná tančící světelná show. Na správném místě s nízkým světelným znečištěním se světla polární záře mohou objevit v jakoukoli temnou noc. Nejdelší zimní noci jsou dobré, ale nutně ne nejlepší. V blízkosti podzimní a jarní rovnodennosti (září a březen) umožňuje magnetické pole Země více solárním částicím interagovat s atmosférou. Šance ale máte během celé zimy na jednom z následujících míst:
Island
Island je jedinečným místem pro cestování. Ledovce, gejzíry, mohutné vodopády a sopky. V zimě polární záře jako třešnička na dortu. Islandské počasí ovšem ne vždy spolupracuje. Skvěle sjízdná silnice kolem celého ostrova (tzv. Ring road) vám nicméně umožní pronásledovat v autě jasnou oblohu. Po celé zemi si můžete toto úchvatné představení vychutnávat z horkých venkovních vířivek a termálních bazénů.
Fairbanks, Aljaška
Fairbanks se nachází jen dva stupně pod Arktidou. Poblíž je mezinárodní letiště a impozantní národní park Denali. Je nejlepším místem v USA pro pozorování polární záře. Má dokonce svůj vlastní předpovědní systém a mnoho agentur zde nabízí výlety za polární září daleko od světel města.
Yellowknife, Kanada
Toto velké město na břehu jezera Great Slave se může pochlubit vlastní „Aurora vesnicí“ a nabídkou speciálních aktivit pro turistiku za polární září.
Kanada je rájem pro lov polární záře díky své severní šířce a nízkému světelnému znečištění. V zemi se nacházejí další populární místa pro pozorování – například Wood Buffalo nebo Jasper National Park.
Tromsø, Norsko
Největší město v severním Norsku leží daleko za polárním kruhem, ale díky teplému Golfskému proudu má pobřeží překvapivě mírné teploty. Scenérie s hlubokými fjordy dotváří perfektní kulisy pro polární záři. Další populární lokalitou v severním Norsku je souostroví Lofoty a daleká severská města Alta, Nordkapp a Kirkenes.
Severní Švédsko a Finsko
Nejsevernější švédské město Kiruna je dobrou základnou pro výlety k okolním atrakcím. V blízkosti najdete světoznámý Icehotel, hornatý národní park Abisko a setkáte se s místní sámskou kulturou a jejich soby. Kousek od města při vstupu do národního parku Abisko je na vrcholu hory vybudována Aurora Sky Station – stanice pro pozorování polární záře. Dostanete se na ni pohodlně lanovkou. Místo je oblíbené díky tomu, že se nachází ve srážkovém stínu a šance na jasnou noční oblohu jsou vyšší než na norském pobřeží.
Ve finském Laponsku slouží město Rovaniemi jako vstupní brána do nedalekých národních parků. Tam můžete v zimě spatřit zmrzlé zasněžené stromy zvané Tykky. Jak jinak než nasvícené barevnou polární září.
Grónsko
Pozor – můžete být příliš severně na to, abyste mohli spatřit polární záři! Tak je tomu v případě severního Grónska. Jeďte ale na jih, a kromě světelných představení zde navštivte třeba ledovec Qaleraliq.
Tasmánie a Nový Zéland
Aurora australis je méně známá a hůře pozorovatelná. Vaše nejlepší šance je na jižním cípu Tasmánie a Nového Zélandu. Tmavá obloha vám umožní vidět polární záři nad jižním horizontem. Pozorování je možné celoročně, nejvyšší šance jsou ovšem kolem rovnodenností. Jedná se o nejbližší a zároveň dostupná místa k jižnímu magnetickému pólu. Jinak byste se museli vypravit až na Antarktidu.