Bitcoin v roce 2021 vzal internet útokem, když Salvador – nejmenší země Jižní Ameriky – oznámil, že tuto kryptoměnu zavede jako zákonné platidlo. Po více než roce si však asi 77 procent tamních obyvatel myslí, že přijetí Bitcoinu bylo velkým neúspěchem. Zjistil to výzkum University of Central America a napsaly o tom servery Bitcoinist a Barron’s.
Plán byl poprvé zveřejněn během konference Bitcoin 2021, která se konala v Miami, prostřednictvím videa salvadorského prezidenta Nayiba Bukele, který se podělil o plán národa přijmout zákon, který učiní Bitcoin zákonným platidlem.
Bukele uvedl, že tento krok má usnadnit jeho obyvatelům žijícím v zahraničí posílat peníze svým příbuzným do vlasti (remitence).
Dne 9. června 2021 byl zákon o Bitcoinu přijat zákonodárným shromážděním země, když pro něj hlasovalo 62 z 84 poslanců.
Vláda poté oznámila, že vyčleňuje 150 milionů dolarů, které budou využity jako fond na podporu schváleného zákonného opatření. Úředníci dokonce uvedli, že poskytnou 30 dolarů v BTC jednotlivcům, kteří se zaregistrují do elektronické peněženky nazvané „Chivo“.
Více než rok po historickém přijetí kryptoměny v zemi však věci nedopadly tak, jak salvadorská vláda očekávala.
Přijetí Bitcoinu selhalo na všech frontách
Podle zjištění výzkumné studie provedené Středoamerickou univerzitou (University of Central America, UCA) se přibližně 77 procent obyvatel Salvadoru domnívá, že přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla v jejich zemi bylo obrovským neúspěchem. Informovaly o tom server Bitcoinist a Barron’s.
Only 24.4% of adults in El Salvador have used Bitcoin as a means of payment, according to a new university survey: https://t.co/1UwUxLZ1TL pic.twitter.com/IAktA1iUwE
— Leo Schwartz (@leomschwartz) October 20, 2022
Kromě toho 75,6 procent lidí prozradilo, že v letošním roce kryptoměny nepoužili. Takový vývoj je překvapivý vzhledem k tomu, že Bukeleho administrativa vyvíjela úsilí o popularizaci této třídy digitálních aktiv.
Myšlenka, že vláda využívá veřejné prostředky k akumulaci BTC, se občanům také nelíbila. 77 procent z nich uvedlo, že by se takové jednání mělo okamžitě zastavit.
Co se týče údajného přínosu Bitcoinu spočívajícího ve snazším zasílání remitencí, zpráva salvadorské centrální banky ze září 2022 odhalila, že pouze 2 procent remitencí využívalo digitální měny.
Bukele si v loňském roce vybral ten nejlepší čas, aby vstoupil do Bitcoinu. Tato kryptoměna totiž nakonec loni v listopadu dosáhla historického maxima kolem 69 000 dolarů.
Vzhledem k volatilní povaze kryptoměn však salvadorská vláda zažila vážné ztráty, když cena BTC prudce klesla, a v současné době se snaží o další bull run.
V době tisku se podle sledování společnosti Coingecko Bitcoin obchoduje za 19 173 dolarů, což je o více než 70 procent méně než jeho historické maximum.
I přes výzvy ke zrušení velmi kontroverzního zákona o Bitcoinu zůstává Bukele optimistický, protože jeho strategie se prý teprve rozjíždí.
S tím, že místo toho, aby se zaměřila na negativní přijetí zákona, které dostala od mas, vláda věnuje svůj čas a zdroje do realizace svého cíle. Tím je, aby se země stala globálním kryptocentrem.