Zánět je způsob, jakým tělo bojuje s infekcemi a uzdravuje se. V některých situacích se však zánět může vymknout z rukou a trvat déle, než je nutné. Tento jev se nazývá chronický zánět a studie ho spojují s mnoha nemocemi, včetně cukrovky a rakoviny. Strava hraje zásadní roli ve vašem zdraví. To, co jíte, včetně různých bylin a koření, může ovlivnit zánět i v těle.
Tento článek pojednává o 9 bylinách a kořeních, které mohou pomoci v boji proti zánětu. Stojí za zmínku, že se v článku hovoří o molekulách nazývaných zánětlivé markery. Ty naznačují přítomnost zánětu. Bylina, která snižuje zánětlivé markery v těle, tedy pravděpodobně snižuje zánět.
Zázvor
Zázvor je koření se štiplavou, ale zároveň sladkou chutí. Dá se konzumovat čerstvý, sušený nebo v prášku. Kromě kuchyně ho lidé již tisíce let používají také v tradiční medicíně k léčení mnoha potíží. Patří mezi ně nachlazení, migrény, nevolnost, artritida či vysoký krevní tlak.
Zázvor obsahuje více než 100 účinných látek, jako je například gingerol. Ty jsou pravděpodobně zodpovědné za jeho léčivé účinky, a to včetně potlačování zánětu v těle. Toto koření je také neuvěřitelně všestranné a snadno se začleňuje do mnoha pokrmů. Alternativně si můžete koupit zázvorové doplňky v obchodech se zdravou výživou.
Česnek
I česnek je oblíbené koření se silnou vůní a chutí. Lidé ho používají v tradiční medicíně k léčbě artritidy, kašle, zácpy, infekcí, bolesti zubů a dalších. Většina zdravotních výhod česneku pochází z jeho sloučenin síry, které mají protizánětlivé vlastnosti.
Analýza 17 studií zahrnujících více než 830 účastníků a trvajících 4–48 týdnů zjistila, že lidé, kteří užívali doplňky z česneku, zaznamenali významně sníženou hladinu zánětlivého markeru CRP v krvi.
Kurkuma
Jedná se o koření oblíbené v indické kuchyni, kde je používána od starověku. Je nabitá více než 300 aktivními sloučeninami. Hlavním z nich je antioxidant zvaný kurkumin, který má silné protizánětlivé vlastnosti. Studie u lidí s osteoartritidou zjistily, že užívání doplňků kurkuminu poskytlo úlevu od bolesti podobnou jako u běžných nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) ibuprofenu a diklofenaku. Užívání kurkuminu společně s černým pepřem výrazně zvyšuje množství látky, které vaše tělo absorbuje.
Kardamom
Kardamom je koření pocházející z jihovýchodní Asie. Má komplexní sladkou kořeněnou chuť. Díky bohaté chuti je vynikajícím doplňkem kari a dušeného masa. Je také k dispozici jako doplněk ve formě prášku nebo tobolek. Kardamom zvyšuje antioxidační stav a snižuje markery zánětu v těle.
Černý pepř
Černý pepř je známý jako král koření, protože je populární po celém světě. Lidé tradičně užívali černý pepř k léčbě některých zdravotních stavů, jako je astma, průjem a mnoho žaludečních onemocnění. Výzkum naznačuje, že černý pepř a jeho hlavní účinná látka piperin mohou hrát roli při snižování zánětu v těle. U zvířat s artritidou pomohl piperin snížit otoky kloubů a markery zánětu. Velkou výhodou pepře je jeho široká dostupnost a také to, že se hodí téměř do každého jídla.
Ženšen
Ženšen je rostlina, kterou obyvatelé Asie používají po tisíce let a cení si ji pro léčivé vlastnosti. Dva nejoblíbenější druhy jsou asijský a americký ženšen. Liší se svými účinky a množstvím účinných látek. Asijský ženšen je údajně více povzbuzující, zatímco americký ženšen je považován za uvolňující. Tato rostlina je spojována s mnoha zdravotními výhodami, zejména díky svým účinným látkám zvaným ginsenosidy. Mezi jejich účinky patří snižování známek zánětu v těle.
Z kořenů ženšenu si můžete připravit čaj nebo ho přidat do polévek. Alternativně můžete užívat extrakt ženšenu jako doplněk stravy. Je k dispozici ve formě tobolek, tablet nebo prášku v obchodech se zdravou výživou.
Zelený čaj
Zelený čaj je velice oblíbený. Tato rostlina je plná zdravých sloučenin nazývaných polyfenoly. Studie zjistily, že jsou prospěšné pro mozek a srdce. Mohou také pomoci při hubnutí a boji se zánětem. Pomáhají při zánětlivých onemocněních střev a Crohnově chorobě. Polyfenoly ze zeleného čaje se také zdají být prospěšné pro zánětlivé zdravotní stavy, jako je osteoartritida, revmatoidní artritida, Alzheimerova choroba, onemocnění dásní, a dokonce i pro některé druhy rakoviny.
Rozmarýn
Rozmarýn je lahodná voňavá bylina pocházející ze Středomoří. Má vysoký obsah polyfenolů, zejména kyseliny rosmarinové a karnosové, což pomáhá snížit zánět v těle. Může pomoci při atopické dermatitidě, osteoartróze, astmatu či onemocnění dásní. Rozmarýn se používá jako koření a chutná skvěle obzvlášť s hovězím, kuřecím nebo jehněčím masem. Můžete si ho koupit čerstvý i sušený.
Skořice
Jde o lahodné koření vyrobené z kůry stromu. Dva hlavní typy skořice jsou cejlonská, nazývaná také „pravá“ skořice, a skořice Cassia, která je nejčastěji dostupným typem. Lidé ji oceňují pro její zdravotní vlastnosti po tisíce let.
Je pozoruhodné, že i když je skořice v malém množství prospěšná, přílišná konzumace může být nebezpečná. Zejména častější odrůda Cassia, má vysokou hladinu kumarinu. Nadměrné množství této sloučeniny bylo spojeno s poškozením jater.
Přípustný denní příjem skořice je 0,1 mg na kg tělesné hmotnosti. Jedna čajová lžička (2,5 gramu) skořice Cassia obsahuje 7–18 mg kumarinu. To znamená, že průměrný dospělý by neměl konzumovat více než 1 čajovou lžičku (2,5 gramu) skořice denně.