Několik desítek lidí se zřejmě ve východní Číně nakazilo novým virem, který přitáhl pozornost vědců. Přenašeči jsou zřejmě rejsci. Píše o tom BBC, The Guardian a další servery.
Nový henipavirus Langya (LayV) byl nalezen u 35 pacientů v provinciích Šan-tung a Che-nan. Mnoho z nich mělo příznaky, jako je horečka, únava, bolest svalů a kašel. V některých případech virus napadl i játra a ledviny.
New Langya virus infects 35 people in eastern China https://t.co/nJNCKRMt1H
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 10, 2022
Předpokládá se, že se virem nakazili od zvířat, píše BBC. Zatím neexistují důkazy, že by se LayV mohl přenášet mezi lidmi. Vědci zjistili virus převážně u rejsků.
Na tento objev upozornil dopis vědců z Číny, Singapuru a Austrálie, který byl tento měsíc zveřejněn v časopise New England Journal of Medicine.
Jeden z výzkumníků, Wang Linfa z Duke-NUS Medical School v Singapuru, řekl čínskému státnímu deníku Global Times, že dosud zjištěné případy LayV nebyly smrtelné ani příliš závažné. „Není třeba panikařit,“ řekl doslova.
Podle pana Wanga je však stále třeba být ve střehu. Mnoho virů, které se vyskytují v přírodě, má při infikování člověka nepředvídatelné následky, řekl.
Vědci uvedli, že LayV byl nalezen u 27 % testovaných rejsků. To naznačuje, že tito krtkovití savci mohou být „přirozenými rezervoáry“ viru. Pozitivně bylo testováno také asi 5 % psů a 2 % koz.
Zatím žádný přenos mezi lidmi
Většina z 35 případů se vyskytla u zemědělců a mezi dalšími nakaženými byli i dělníci v továrnách. „Sledování kontaktů devíti pacientů s 15 rodinnými příslušníky v blízkém kontaktu neodhalilo žádný přenos LayV v blízkém kontaktu. Náš vzorek byl ale příliš malý na to, abychom mohli bezpečně vyloučit přenos z člověka na člověka,“ cituje vědce The Guardian.
Tchajwanské centrum pro kontrolu nemocí v neděli uvedlo, že vývoji LayV věnuje „velkou pozornost“.
LayV je typem henipaviru, což je kategorie zoonotických virů, které mohou přecházet ze zvířat na člověka. Zoonotické viry jsou velmi časté, ale od začátku pandemie covidu přitahují větší pozornost.
Vědci odhadují, že tři ze čtyř nových nebo vznikajících infekčních onemocnění u lidí pocházejí od zvířat, uvedlo CDC.
OSN již dříve varovala, že v souvislosti s bližším kontaktem zvířat a lidí a změnou klimatu bude ve světě takových nemocí přibývat.
Některé zoonotické viry mohou být pro člověka potenciálně smrtelné. Patří mezi ně virus Nipah, který pravidelně propuká mezi zvířaty a lidmi v Asii. Nebezpečný může být i virus Hendra, který byl poprvé zjištěn u koní v Austrálii.
Další příbuzné henipaviry byly nalezeny také u křečků, netopýrů a hlodavců.