Podle globálního průzkumu veřejného mínění by většina lidí očkování vakcínou COVID-19 chtěla, pokud by jim ho nabídla a doporučila vláda či zaměstnavatel. Výsledky červnového průzkumu mezi více než 13 000 lidmi z 19 zemí byly dle agentury Reuters zveřejněny v úterý.
Přibližně 71,5% účastníků uvedlo, že by bylo velmi nebo do jisté míry pravděpodobné, že by podstoupilo očkování vakcínou COVID-19 a 61,4% uvedlo, že by přijalo doporučení svého zaměstnavatele, aby tak učinili.
Na průzkum dohlížel Vaccine Confidence Project (VCP). Ten je financovaný mimo jiné Evropskou komisí a farmaceutickými společnostmi.
Odpovědi se lišily dle oblasti. Například 90% respondentů z Číny uvedlo, že by očkování podstoupilo. V Rusku tato hodnota ale byla méně než 55%, ve Francii pak 58,89%. Ve Spojených státech byla míra kladných odpovědí 75,4%. Vyšší procento kladných odpovědí se objevovalo především u asijských národů, kde existuje silná důvěra v ústřední vlády.
Respondenti byli starší 18 let a byli z 19 zemí nejvíce postižených pandemií koronaviru v přepočtu na million obyvatel. Studie také ukázala, že starší lidé byli ochotní podstoupit očkování častěji.
Podle světové zdravotnické organizace by ale alespoň 60-70% populace muselo mít imunitu, aby se přerušil řetězec přenosu. V lednu 2019 označila organizace váhavost v otázce očkování za jednu z 10 největších globálních zdravotních hrozeb pro daný rok.
Průzkum proběhl předtím než Rusko zahájilo očkování své populace vakcínou Sputnik V před dokončením úplných studií. Společnost AstraZeneca musela v září kvůli nemoci účastníka svou studii v pozdní fázi pozastavit.
Na celém světě se vyvíjí asi 200 možných vakcín, z toho je více než 40 ve fázi klinických studií u lidí.