Čína bude v rámci úsilí o zvýšení jedné z nejnižších porodností na světě odrazovat od potratů a podnikne kroky ke zpřístupnění léčby neplodnosti, uvedl v úterý tamní zdravotní úřad. Informovaly o tom agentura Reuters a server NDTV.
Čína oznámila řadu kroků zaměřených na povzbuzení rodin k pořízení více dětí. Porodnost v zemi dosáhla rekordně nízké úrovně a úředníci dle NDTV varovali, že do roku 2025 se populace začne zmenšovat.
Čtvrtý největší stát světa se potýká s hrozící demografickou krizí. Čelí rychle stárnoucí pracovní síle, zpomalující ekonomice a nejslabšímu populačnímu růstu za poslední desetiletí. Přestože Peking v roce 2016 ustoupil od politiky jednoho dítěte, která platila od roku 1980, a umožnil párům mít tři děti, porodnost za posledních pět let klesla.
China to discourage abortions to boost low birth rate https://t.co/As2KxdfG91 pic.twitter.com/VKvdbnPn3u
— Reuters (@Reuters) August 16, 2022
Nejlidnatější země světa chce proto zavést podpůrná opatření zahrnující daně, pojištění, vzdělávání nebo bydlení. Zároveň podle pokynů zveřejněných na webových stránkách úřadu podporuje místní samosprávy, aby rozšířily služby péče o kojence a pracoviště přátelská rodinám.
Úřad uvedl, že se zaměří na propagaci reprodukčního zdraví, aby zvýšil povědomí veřejnosti o problematice. Rovněž chce přispět ke snížení počtu „nechtěných těhotenství a potratů, které nejsou z lékařského hlediska nutné“.
Čínská míra plodnosti v roce 2021 klesla na 1,16. To je hluboko pod standardem OECD pro zachování stabilního počtu obyvatel, 2,1 dítěte na jednu ženu. Zároveň patří k nejnižším na světě, napsala agentura Reuters.
S novými směrnicemi Čína přichází v době, kdy se země snaží pomocí nekompromisní politiky „nulového covidu“ zabránit šíření nemoci prostřednictvím přísných kontrol a omezení. Tento přístup však podle demografů mohl mít výrazný negativní dopad na touhu obyvatel mít děti.
Úřad informoval, že dojde k postupnému začleňování technologie asistované reprodukce do národního zdravotnického systému. Metody asistované reprodukce, jako je IVF, jsou v Číně obvykle velmi drahé a pro neprovdané ženy jsou nedostupné.
Počet nově narozených je na rekordním minimu
Míra porodnosti v Číně loni klesla na 7,52 narozených dětí na 1 000 lidí, uvedl tamní statistický úřad. Dle NDTV se jedná o nejnižší hodnotu od začátku záznamů v roce 1949.
Počet novorozenců v Číně s 1,4 miliardy obyvatel letos podle demografů klesne na rekordní minimum pod 10 milionů z 10,6 milionu v roce 2021. Už tehdy byl přitom počet nově narozených o 11,5 procenta nižší než v roce 2020.
Během posledního roku začaly úřady zavádět opatření, jako jsou daňové odpočty, delší mateřská dovolená, lepší zdravotní pojištění, dotace na bydlení nebo peníze navíc na třetí dítě. Čína také zakročila proti drahému soukromému doučování.
Úterní směrnice nicméně představují nejkomplexnější postup na celonárodní úrovni, včetně odkazu na omezení potratů, které jsou v Číně snadno dostupné. Národní zdravotní výbor Čínské lidové republiky na konci roku 2021 zveřejnil zprávu, podle níž činil počet provedených potratů v letech 2015 až 2019 více než 9,5 milionu.