Soud v Saúdské Arábii odsoudil ke 34 letům vězení ženu studující na Univerzitě v Leedsu za používání Twitteru. Rozsudek přišel pár týdnů po návštěvě země americkým prezidentem Joe Bidenem. Lidskoprávní organizace volají po propuštění matky dvou dětí, uvádí The Guardian a The Indian Express.
Salma al-Shehab (34 let) je matka dvou dětí původem ze Saúdské Arábie a doktorandka na britské Univerzitě v Leedsu. Minulý rok se do rodné země vrátila na odpočinek. Chtěla se do Británie vrátit se svou rodinou. Místní úřady ji ovšem zadržely a zvláštní soud pro terorismus odsoudil ke třem letům vězení za používání Twitteru.
Odvolací soud tohle pondělí rozhodl, že žena stráví za mřížemi 34 let. Stejnou dobu navíc nesmí po vykonání trestu ze Saúdské Arábie vycestovat.
Podle překladů soudních záznamů, které údajně viděl deník The Guardian, soud ženu obvinil z „napomáhání těm, co se snaží vyvolat veřejné nepokoje a destabilizovat občanskou a národní bezpečnost sledováním jejich účtů na Twitteru a retweetováním jejich příspěvků“.
Saudi woman given 34-year prison sentence for using Twitter https://t.co/65uYxLd6EF
— The Guardian (@guardian) August 16, 2022
The Guardian upozornil, že al-Shehab podle účtů na Instagramu a Twitteru neplatí za hlasitou aktivistku. Na Instagramu se prezentuje jako dentální hygienistka, lékařský pedagog, doktorandka na Univerzitě v Leedsu, lektorka na Princess Nourah bint Abdulrahman University a jako manželka a matka dvou synů Noaha a Adama.
Na Twitteru často reagovala na příspěvky týkající se nemoci covid-19 a sdílela fotografie svých synů. Také však retweetovala příspěvky saúdskoarabských disidentů žijících v exilu, vyzývajících svou zemi k propuštění politických vězňů.
Nesouhlas se rovná terorismu
Osoba pod rouškou anonymity, která případ sledovala, The Guardian informovala o častém umisťování zadržené na samotku. Během procesů se snažila soudci soukromě sdělit, jak s ní zacházejí. Nechtěla totiž, aby se to dozvěděl její otec. Nebylo jí však dovoleno zprávu soudci předat.
Twitter odmítl celou věc komentovat, včetně otázky, jaký vliv saúdskoarabská vláda na fungování společnosti má. Není to tak dávno, co vyšlo najevo, že Twitter umožnil používat účet poradci saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.
Salma Al-Shehab is mother of two children, 34 years imprison may make her never see the childhood of her children. We hope that this sentence be abolished.#FreeSalma #الحرية_لسلمى_الشهاب pic.twitter.com/BO1ypjJ8vO
— SAPHRAC (@SAPHRAC2022) August 15, 2022
Vysoký úředník, jehož na sociální síti sledují přes dva miliony lidí, čelil obvinění z podplácení a najímání zaměstnanců Twitteru pro tajné poskytování informací o anonymních účtech saúdskoarabských disidentů. V souvislosti s tímto případem americký soud odsoudil jednoho z amerických zaměstnanců Twitteru.
Rozsudek nad al-Shehab podle serveru The Indian Express pobouřil několik lidskoprávních organizací. Ty rozhodnutí soudu odsoudily a požadují propuštění odsouzené. „Vyzýváme saúdskoarabské úřady, aby Salmu propustily a umožnily jí vrátit se k dětem a bezpečnému studiu ve Spojeném království,“ uvedla v prohlášení organizace The Freedom Initiative.
Bývalý ministr zahraničí Saúdské Arábie a poradce sesazeného korunního prince Mohameda bin Nájifa žijící v exilu Khalid Aljabri řekl, že případ al-Shehab dokazuje názor Saúdské Arábie o nesouhlasu, který se podle tamní rétoriky rovná terorismu.
Rozsudek přišel pár týdnů po návštěvě Saúdské Arábie americkým prezidentem Joe Bidenem. Americká hlava státu čelila kritice, neboť se setkala s korunním princem. Ten byl obviněn z porušování lidských práv, včetně objednání vraždy saúdského kritika a publicisty The Washington Post Džamál Chášukdží.