Čínské úřady uvedly, že k poklesu sňatků a porodnosti v zemi, který zrychlují vysoké náklady, přispěla nemoc covid-19. Svou roli v tom hrají také rozhodnutí mladých lidí, kteří se častěji stěhují do městských oblastí a tráví více času studiemi a na pracovištích pod vysokým tlakem, uvádějí Reuters a CNBC.
Sňatkovost a porodnost v Číně klesá. Podle čínského Národního zdravotního výboru mnoho žen odkládá sňatek nebo založení rodiny, přičemž k „hlubokým změnám“ vedl rychlý ekonomický a sociální vývoj v zemi.
Výbor poslal tyto komentáře agentuře Reuters faxem v pondělí v reakci na otázky kladené k tomuto tématu.
China’s National Health Commission said COVID has contributed to the decline in the country’s marriage and birth rates that has accelerated in recent years due to the high costs of education and child-rearing https://t.co/huT2VJAbrQ
— Reuters (@Reuters) August 23, 2022
Mladí lidé se podle výboru častěji stěhují do velkoměst. Tam se více věnují studiím a práci, v níž často pociťují vysoký tlak. Podle demografů ovšem na sňatkovost a porodnost měla zásadní vliv nekompromisní čínská politika „nulového covidu“.
Potlačení ohnisek covidu-19 s pomocí přísných kontrol lidských životů mohla způsobit nechuť k tomu zakládat rodiny. „Koronavirus měl také jasný dopad na uspořádání sňatků a porodů některých lidí,“ uvedla komise.
Podle demografů počet novorozenců letos v Číně klesne na rekordní minimum. Minulý rok se narodilo 10,6 milionu dětí. Letošní rok prognózy počítají s propadem pod 10 milionů. Jedná se oproti roku 2020 o 11,5procentní pokles, uvedla stanice CNBC.
Čínu čeká prudký populační propad
Čína měla v roce 2021 míru plodnosti 1,16, tedy jednu z nejnižších na světě. Hranice, kterou přitom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) považuje k udržení stabilní populace za nezbytnou, je 2,1 dítěte na jednu ženu.
Čína od roku 1980 do roku 2015 zastávala politiku jednoho dítěte. Následně úřady uznaly, že komunistický stát stojí na prahu populačního úbytku. Úřady proti tomu bojují motivační benefity na národní i provinční úrovni.
Mezi tato opatření patří daňové úlevy, delší mateřská dovolená, lepší zdravotní pojištění, dotace na bydlení a finanční bonusy v případě rozhodnutí mít třetí dítě.
Organizace spojených národů (OSN) uvedla, že nejlidnatější zemí světa se v roce 2023 stane Indie. Indická populace k 1. červenci 2023 vzroste na 1,428 miliardy, čímž překoná Čínu. V ní aktuálně žije 1,426 miliardy lidí.
Čínu podle OSN čeká výrazný populační propad. Do roku 2100 dosáhne pouhých 0,77 miliardy obyvatel.