Pokuta ve výši až 5 miliard liber hrozí společnosti Sony PlayStation. Zákazníci v Británii na ni totiž podali skupinovou žalobu kvůli jejím praktikám porušujícím férový obchod. Od roku 2016 jim měl totiž nabízet neospravedlněně předražené hry nebo bonusové služby. Podle žalobce a bojovníka za práva spotřebitelů Alexe Neilla by měla firma PlayStation vykompenzovat na 9 milionů zákazníků. Informoval o tom server BBC a Sky News.
Hráči v Británii žalují společnost Sony PlayStation. Podle nich je firma okradla, když jim nabízela předražené hry a další bonusové služby bez jakýchkoli levnějších alternativ. Skupinovou žalobu vede advokát a bojovník za práva spotřebitelů Alex Neill. Podle něj by mohla pokuta pro firmu dosáhnout výše až 5 miliard liber. Kompenzace by tak mohlo dosáhnout až 9 milionů uživatelů. Informoval o tom server BBC.
Právo přidat se k žalobě má v Británii kdokoli, kdo od roku 2016 zakoupil od Sony PlayStation hru nebo bonusové služby uvnitř samotných her. Jednotlivé odškodné by pak mohla být jakákoli částka mezi 67 a 562 librami. Žalobu vyplnil advokát Neill u britského odvolacího soudu zabývajícího se férovou soutěží na trhu. Firma Sony PlayStation ji totiž měla porušit, když na developery her uvalila neférové podmínky. Ty měly následně způsobit, že museli vývojáři pro zákazníky vyhnat ceny nahoru.
PlayStation sued for £5bn in the UK over ‘rip-off’ games https://t.co/XU3y8CUeLj
— BBC News (UK) (@BBCNews) August 23, 2022
„Věříme, že máme silný případ, jinak bychom žalobu vůbec nepodávali,“ vyjádřil se k potencionálnímu soudnímu řízení advokát Alex Neill. „Jedná se o velký krok, snažit se dostat ke společnosti veliké tak jako Sony,“ dodal. Popsal dále, že Sony PlayStation podle něj stojí miliony lidí peníze, které si však nemohou dovolit utrácet. Především, když se nacházejí uprostřed stále se zhoršující ekonomické krize. Advokátu Neillovi pak s žalobou podle serveru Sky News radí právnická firma Milberg London LLP.
Společnost Sony PlayStation čelila podobné žalobě už dříve. Tehdy ale vyhrála
Podobným žalobám v minulosti čelily také velké technologické firmy jako Google nebo Apple. Ta podaná proti společnosti Sony je však podle žalobců v současnosti důležitá především proto, že se herní průmysl stává jedním z největších zábavních odvětví v Británii. Pro mnohé je tak zdrojem komunity a propojení s ostatními mnohem více než například televize nebo hudba. Advokát Neill ale varoval, že může vyřešení sporu trvat i několik let.
Záleží totiž na krocích, ke kterým se rozhodne společnost Sony přistoupit. Zatím odmítá firma reagovat na veškeré dotazy médií. Podle serveru Eurogamer pak nedávno vyhrála podobný sport ve Spojených státech amerických. Firma Sony PlayStation byla rovněž obviněná z porušování férové soutěže, kvůli svému monopolu nad obchodem PlayStation. Žádnou pokutu však nakonec platit nemusela.