Americká armáda oznámila, že v úterý provedla letecké údery ve východní Sýrii na zařízení používaná skupinami přidruženými k elitním Íránským revolučním gardám. Ty jsou považovány za teroristické militanty. Specifikaci cíle ani možný počet obětí již neuvedla, útoky však nařídil americký prezident Joe Biden, píší Reuters a Al Jazeera.
Americká armáda oznámila, že provedla v syrském guvernorátu Dajr az-Zaur letecké údery na zařízení spojená se skupinami přidruženými k Íránským revolučním gardám (IRGC).
Vojenské ústřední velení podle agentury Reuters v prohlášení uvedlo, že cílem operací je chránit americké síly před útoky skupin podporovaných IRGC. Odkazovalo přitom na incident z 15. srpna, kdy právě takové ozbrojené skupiny zaútočily s pomocí dronů na americkou vojenskou základnu al-Tanf. Útok ale nevedl k žádným obětem ani škodám.
US carries out raids in Syria on Iran-linked groups https://t.co/DTnnSDkfu4
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 24, 2022
Server Al Jazeera informoval, že letecké údery nařídil americký rezident Joe Biden. Není ovšem jasné, o jaká zařízení se jednalo a zda útok vedl k nějakým obětem. Připomněl však, že Dajr az-Zaur je důležitou oblastí. Leží na hranici s Irákem a nachází se zde ropné vrty.
Útoky byly údajně „přiměřené“ a „záměrné“. Jejich cílem mělo být „omezit riziko eskalace“ a „minimalizovat riziko obětí“.
Není to poprvé, co americké síly zaútočily na cíle podporované IRGC v Sýrii či Iráku. Minulý rok zasáhly operační zařízení a sklad se zbraněmi na dvou místech v Sýrii a jedno v Iráku.
Americká armáda operuje v Sýrii od vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamyv roce 2015. Ve spolupráci s Kurdy v čele se Syrskými demokratickými silami bojovali američtí vojáci proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS).
Jaderná dohoda s Íránem
V Sýrii se aktuálně nachází 900 amerických vojáků. Většina z nich operuje na východě země.
Íránem podporované milice se soustředí právě v oblasti Dajr az-Zaur. Zde skladují zásoby dopravené z Iráku přes hraniční město Al Búkamál. To leží na řece Eufrat a sousedí s iráckým městem AL-Káim v provincii Anbár.
Íránem podporované milice v Dajr az-Zaur se pravidelně stávaly potravou také pro izraelská bitevní letadla.
K útoku došlo v době, kdy se USA s Evropskou unií (EU) nacházejí uprostřed jednání o obnovení jaderné dohody Íránu z roku 2015. Tu zrušil bývalý americký prezident Donald Trump.
Írán nyní slevil ze svých požadavků pro obnovení dohody. Podle serveru Times of Israel již nepožaduje odstranění IRGC ze seznamu zahraničních teroristických skupin. Írán už ani nelpí na ukončení vyšetřování dosud neobjasněných stop uranu v íránských provozech Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).