Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odebrala v úterý vzorek horniny z asteroidu Bennu. Informovala o tom agentura Reuters.
Sonda OSIRIS-Rex dosedla na drsný povrch asteroidu Bennu více než 100 milionů kilometrů od Země. Odebrala zde vzorek pomocí robotického ramena o délce 3,35 metrů. Jednalo se o vzorek, který se datuje do doby zrodu naší sluneční soustavy.
Sonda od středy začala posílat obrázky odběru vzorku. Vědci tak mohou zkoumat, kolik materiálu bylo získáno, a určit, zda bude potřeba provést další pokus o odběr.
Pokud by vědci potvrdili, že došlo k úspěšnému odběru, vydá se sonda zpět na Zemi. Měla by dorazit v roce 2023. Japonsko je jedinou další zemí, které se toho podařilo dosáhnout.
Asteroidy patří mezi zbytky trosek z formování sluneční soustavy před asi 4,5 miliardami let. Vědci se domnívají, že nárazy asteroidů a komet v počátcích Země mohly přinést organické sloučeniny a vodu. Asteroid Bennu by tak dle vědců mohl mít vodítka k počátkům života na Zemi.
„Všechno šlo přesně perfektně,“ uvedl Dante Lauretta, hlavní badatel OSIRIS-REx z University of Arizona na živém přenosu NASA. „Překonali jsme úžasné výzvy, které na nás tento asteroid vrhl, a zdá se, že kosmická loď fungovala bezchybně.“
Kosmická loď byla vypuštěna v roce 2016 z Kennedyho vesmírného střediska. Na sběr se připravovala téměř dva roky na oběžné dráze asteroidu.