Návrat člověka na Měsíc se po dlouhých 50 letech přiblížil. Americká agentura NASA zahájila misi Artemis, jejímž cílem je kolonizovat naši přirozenou družici. Dnes odpoledne měla odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě nejvýkonnější raketa, jakou kdy vesmírná agentura vytvořila. Ta start ale pro technické problémy zrušila. Informovala o tom stanice BBC News.
NASA dnes zahájila misi Artemis I. Tři minuty po půl páté středoevropského času měla odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska nejvýkonnější raketa postavená americkou agenturou Space Lunch Systém (SLS).
Artemis I nezahrnuje lidskou posádku. Do vesmíru vynese modul Orion s figurínami napodobujícími struktury lidského těla. Na sobě budou mít senzory pro měření úrovně radiace.
Nasa ready to launch new era of Moon exploration https://t.co/opFhDF6rQ6
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 29, 2022
Modul Orion obletí oběžnou dráhu Měsíce a pokud vše půjde podle plánu, 10. října spadne modul do Tichého oceánu.
Cílem mise Artemis I je podle BBC News otestovat spolehlivost rakety a modulu a bezpečnost posádky. Inženýři se údajně obávají toho, jak si tepelný štít modulu během opětovného vstupu do atmosféry poradí s extrémními teplotami.
Pokud se modul osvědčí, za dva roky do něj nastoupí lidská čtyřčlenná posádka v rámci mise Artemis II.
Mise Artemis II se ponese ve stejném duchu jako Artemis I, ale již s lidskou posádkou. Astronauti stanou na povrchu měsíce v rámci mise Artemis III už v roce 2025. Tedy za předpokladu, že se SLS a Orion osvědčí.
Start komplikují technické problémy
Úspěšnost každého startu, včetně SLS, závisí na v tomto období na Floridě dynamickém počasí. Podle meteoroložky Melody Lovin byla šance na příznivé podmínky v případě dodržení naplánovaného času startu 80 procent.
V případě odsunutí startu do závěrečné části letového okna začínajícího v 14: 33 kvůli technickým problémům se ovšem šance snížila na 60 procent. Rakety během srážek totiž nesmějí startovat.
Podle průběžně aktualizovaných informací BBC se inženýři NASA potýkají s problémem s odvzdušněním jednoho z motorů, jehož nedokázali odstranit. Ředitel letu Charlie Blackwell-Thompson proto start SLS pro dnešní den zrušil.
Raketa má podle NASA „stabilní konfiguraci“ a inženýři nyní budou pracovat na sběru dat pro vyřešení problému.
Podle zaměstnance NASA Derrola Naila nastane další příležitost ke startu 2. září. Jedním dechem však dodal, že to závisí na odstranění problému s motorem.
Mise Artemis nemá pouze za cíl vrátit člověka na Měsíc. Významná je hned z několika důvodů. Bude to poprvé v historii, kdy na Měsíci stane žena a barevný člověk. Cílem NASA je navíc přirozenou družici Země kolonizovat a vybudovat na jejím povrchu lunární základnu. kolonizace Marsu je navíc začátkem pro nadcházející mise na Marsu.