Více než deset let po nejhorší jaderné katastrofě v Japonsku město, které je domovem nefunkční jaderné elektrárny Fukušima Daiichi, v úterý konečně zrušilo příkaz k evakuaci a umožnilo bývalým obyvatelům vrátit se domů. Informovalo o tom zpravodajství CNN a další zdroje.
Město Futaba, dříve považované za zakázané, je poslední z 11 okresů, které zrušily příkaz k evakuaci, řekl CNN mluvčí městského úřadu.
11. března 2011 zasáhlo východní pobřeží Japonska zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály, které vyvolalo vlnu tsunami. Ta způsobila havárii jaderné elektrárny a velký únik radioaktivního materiálu. Byla to nejhorší jaderná katastrofa na světě od Černobylu v roce 1986.
Více než 300 000 lidí žijících v blízkosti jaderné elektrárny bylo nuceno se dočasně evakuovat. Tisíce dalších tak učinily dobrovolně. Kdysi rušné komunity se proměnily v města duchů.
V následujících letech umožnily rozsáhlé úklidové a dekontaminační operace některým obyvatelům, kteří kdysi žili v bývalé uzavřené zóně, vrátit se konečně domů.
More than a decade after Japan’s worst nuclear disaster, the town that hosts the disabled Fukushima Daiichi nuclear power plant finally lifted its evacuation order — allowing former residents to come home.https://t.co/89MuB5G5nq
— CNN International (@cnni) August 30, 2022
Město duchů
Futaba je domovem komplexu Tokyo Electric Power Company (TEPCO) a železniční stanice. Veřejná zařízení, jako je nově otevřený městský úřad, mají obnovit provoz příští pondělí.
Fotografie z města ukazují prázdné obchody, domy a chrámy, z nichž mnohé nesou vnější poškození, jako jsou zřícené střechy a rozbitá okna. Ulice jsou z velké části prázdné. Opuštěná auta a náklaďáky stojí na poli, pokryté špínou a rzí.
Před jadernou katastrofou měla Futaba asi 7 100 obyvatel. Podle mluvčího městského úřadu je ke konci července stále v evidenci obyvatel více než 5500 lidí.
Obyvatelé mají povolen vstup do severovýchodní oblasti Futaba od března 2020, odkdy podle expertů úrovně radiace nepřesahují 20 milisievertů za rok. Nesmí tam ovšem bydlet. Tato úroveň je ekvivalentní dvěma celotělovým CT skenům a mezinárodní odborníci na bezpečnost doporučují, aby to byl limit roční expozice jednotlivce radiaci.
Obyvatelům se zpět nechce
Úřady se letos začaly připravovat na znovuotevření města. V lednu zahájili program umožňující bývalým obyvatelům dočasně se vrátit. Zapojilo se však pouze 85 lidí z 52 domácností, uvedl úředník města Futaba. Fotografie z března také ukazují, jak dělníci bourají zřícené konstrukce a připravují se na jejich obnovu.
Zůstává však nejasné, kolik lidí se vrátí a jak dlouho bude trvat, než se město vzpamatuje.
Více než 80 % obce je označeno jako „obtížně vratná“ zóna, která stále trpí vysokou úrovní radiace, uvedl mluvčí. A průzkum provedený loni v srpnu zjistil, že 60,5 % obyvatel se rozhodlo nevrátit vůbec. To daleko převyšuje pouhých 11,3 % lidí, kteří se vrátit chtějí.
Futaba nemá oficiální časový plán, kdy budou ostatní oblasti města plně dekontaminovány. Mluvčí ale vyjádřil naději v budoucnost města a řekl, že cílem Futaby je do roku 2030 zvýšit počet obyvatel na 2000.
„Nařízení o evakuaci je nyní zrušeno, ale nemůžeme sdělit konkrétní číslo, kolik lidí se vrátí,“ řekl mluvčí. „Samozřejmě bychom rádi, aby se lidé vraceli.“
Další japonská města postižená jadernou katastrofou v roce 2011 ukazují, že Futaba má před sebou dlouhou cestu. Dokonce i místa, která před několika lety zrušila příkazy k evakuaci, nadále čelí problémům.
Například vesnice Katsurao, která leží asi 40 kilometrů od elektrárny, byla znovu otevřena pro obyvatele v roce 2016, ale některé domácnosti stále čekají na dekontaminaci svých částí vesnice.
Mnoho lidí má stále obavy z radiace. Navzdory snahám o dekontaminaci průzkum univerzity Kwansei Gakuin z roku 2020 zjistil, že 65 % evakuovaných se již nechce vrátit do prefektury Fukušima. 46 % se obávalo zbytkové kontaminace a 45 % se usadilo jinde.
Možná návrat Japonska k jaderné energii
Podle deníku The Guardian Japonsko zvažuje výstavbu jaderných reaktorů nové generace a restartování nečinných elektráren v rámci zásadní politické změny. Skoro 11 let poté, co trojnásobná havárie v jaderné elektrárně Fukušima Daiichi otřásla závislostí země na atomové energii.
Premiér Fumio Kishida řekl, že nařídil vládnímu panelu, aby prozkoumal, jak by mohly být použity „jaderné reaktory nové generace vybavené novými bezpečnostními mechanismy“, aby pomohly Japonsku dosáhnout jeho cíle uhlíkové neutrality do roku 2050.
Změna směru, která by mohla zahrnovat prodloužení životnosti stávajících reaktorů, zdůraznila boj Japonska o zajištění stabilních dodávek energie v důsledku války na Ukrajině a prudce rostoucích cen energie.