Americká agentura NASA zopakuje podle Arab News start své dosud nejvýkonnější rakety na Měsíc v sobotu. Pondělní start selhal kvůli technickým potížím jednoho ze čtyř motorů. Bezpilotní mise Artemis I je počátečním krokem v návratu člověka na Měsíc. Poprvé v historii na jeho povrch vkročí žena, barevný muž a vyroste tam lunární základna, píší na BBC News.
Vesmírná agentura NASA se podle serveru Arab News s odkazem na agenturu AP pokusí o náhradní start své dosud nejvýkonnější rakety Space Lunch Systém (SLS) v sobotu. Jako původní termín agentura uváděla pátek.
Pondělní start SLS v rámci mise Artemis I selhal kvůli chlazení a špatnému přívodu paliva do jednoho ze čtyř motorů. Manažeři NASA tvrdí, že mění postupy doplňování paliva, aby se s komplikací vypořádali.
We’re now targeting Saturday, Sept. 3 for the launch of the #Artemis I flight test around the Moon. The two-hour launch window opens at 2:17 p.m. ET (18:17 UTC). pic.twitter.com/MxwdcKHGdd
— NASA (@NASA) August 30, 2022
Manažer raketového programu NASA John Honeycutt řekl, že i když se problém znovu objeví a odpočítávání se zastaví, poskytuje to inženýrům další informace důležité pro další pokusy.
„Je to lepší než sedět, drbat se na hlavě a říkat si, zda to bylo dost dobré, nebo ne,“ řekl Honeycutt. „Na základě toho, co jsem dnes slyšel od technického týmu, musíme pokračovat v prozkoumávání dat a vylepšovat náš plán na sestavení zdůvodnění startu.“
Na dosah Měsíce
Podle dat nemohl být jeden ze čtyř motorů rakety před startem dostatečně ochlazen. Motor byl údajně oproti požadované teplotě o 5 stupňů Celsia teplejší. Zbylé motory se jinak zdají být v pořádku.
Chlazení motorů začne před startem SLS o půl hodiny dříve během tankování. Honeycutt poukázal také na možnost chybných dat senzoru na daném motoru. Vyměnit jej ale nelze, protože to znamená přesunout raketu zpět do hangáru. Start by se protáhl o celé týdny.
Mise Artemis I má jediný cíl. Dopravit na oběžnou dráhu měsíce modul Orion, který naši přirozenou družici obletí a spadne do Tichého oceánu. Jedná se o test spolehlivosti rakety i modulu, vysvětlil server BBC News.
Vně modulu se budou nacházet tři figuríny se senzory pro měření radiace. Mise Artemis II se ponese ve stejném duchu, ale již s lidskou posádkou. V rámci mise Artemis III vkročí na povrch Měsíce první žena a barevný muž v roce 2025.
Cílem NASA však není z družice Země odejít, ale vybudovat tam lunární základnu s trvalou lidskou posádkou.
SLS odstartuje z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.