Zdravotní instituce varovaly před šířením nemocí v Pákistánu. Čtvrtina této obrovské země se ocitla pod vodou. Velké množství lidí zůstalo uvězněno bez přístupu k čisté vodě či toaletám ve špatných hygienických podmínkách. Mezi zdejšími se již šíří průjmy a malárie, děti údajně trpí očními infekcemi. Informoval o tom deník The Guardian a agentura Bloomberg.
Úřady v povodněmi zasaženém Pákistánu se obávají nemocí přenášených vodou. V zemi se již šíří malárie a přibývá případů průjmů.
Panují obavy ze zatížení zdravotních zařízeních. Záplavy, které zabily již 1136 lidí, poškodily 880 klinik. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyčlenila na pomoc postižené zemi 10 milionů dolarů, napsal deník The Guardian.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu řekl, že agentura klasifikovala situaci v Pákistánu jako nejvyšší stupeň nouze. Klíčový je podle něj přístup ke zdravotním službám a monitorování nemocí.
Health officials warn of major outbreaks of disease after severe floods in Pakistan https://t.co/tWFrkCPEls
— The Guardian (@guardian) August 31, 2022
Ředitel organizace WaterAid Pakistan Arif Jabbar Khan navštívil provincii Sindh, kterou deště zasáhly nejvíce. Kvůli nedostatku čisté vody zde podle něj existuje vysoké riziko průjmů a úplavice.
„Rodiny nyní žijí na březích přelitých kanálů a řek v polorozpadlých chatrčích vyrobených z bambusu a plastu. Dokonce pijí povodňovou vodu, jiná možnost totiž není. Je to recept na rozsáhlá ohniska nemocí,“ řekl Khan.
Ministryně zdravotnictví Azra Fazal Pechuho sdělila, že vláda postavila 4210 lékařských táborů pro lidi trpící kožními onemocněními a nemocemi přenášených vodou.
Není přístup k pitné vodě a toaletě
V provincii Chajbar Paštúnchwá podle lékaře Farhada Khana nejprve přicházeli lidé se zraněními způsobenými záplavami, ale pak byl běžný průjem.
Mluvčí provinční vlády Kamran Bangash řekl, že nemocemi přenášenými vodou se nakazily stovky lidí.
„V posledních týdnech záplavy postihly stovky tisíc lidí. Nechceme, aby tito lidé znovu trpěli, tentokrát kvůli nedostatku pitné vody. Dá se tomu vyhnout,“ prohlásil Bangash.
Dobrovolník Mustafa Khan popsal kritickou situaci v osadě Khokhrapar. Její obyvatelé zde údajně nemají přístup k toaletám. Také zmínil zhoršující se hygienické podmínky v osadě a stále více případů dětí trpících na oční infekce.
„Všichni měli oblečení dost špinavé. Není tam voda, takže neupřednostňují čištění oblečení před pitím,“ uvedl Khan. Dodal, že to sice bylo ponuré, ale tato osada má výhodu silnic vedoucích do města Karáčí, odkud proudí zásoby.
Podle agentury Bloomberg potřebuje v oblastech zasažených povodněmi pomoc 650 000 těhotných žen. „Až 73 000 žen, u nichž se očekává porod příští měsíc, bude potřebovat kvalifikované porodní asistentky, péči o novorozence a podporu,“ stojí v prohlášení Populačního fondu Organizace spojených národů (OSN).
OSN požádala o 160 milionů dolarů na poskytnutí nouzové podpory 5 milionům lidem. Je nutné v zemi zajistit dostatek potravin, pitné vody a léků.
WHO spolupracuje s pákistánskou vládou, neboť povodně prohloubily stávající problémy s malárií a horečkou dengue. Organizace také varovala, že záplavy mohou zkomplikovat řešení nemocí, jako je malárie a dětská obrna.