Dánská společnost Ørsted asi 88 kilometrů od pobřeží Yorkshire po pěti letech kompletně zprovoznila největší mořskou větrnou farmu na světě. Projekt Hornsea 2 generuje dostatek elektřiny k napájení 1,3 milionu domácností. Pobřežní větrné elektrárny jsou nejlevnějším generátorem energie. Informovaly o tom servery BBC News a Electrek.
Společnost Ørsted Ve Spojeném království kompletně zprovoznila pobřežní větrnou farmu v rámci projektu Hornsea 2.Generuje dostatek elektřiny pro 1,3 milionu domácností, což se rovná městu o velikosti Manchesteru.
„Velká Británie je jedním ze světových lídrů v oblasti větrné energie na moři,“ řekl pro BBC News programový ředitel projektu Patrick Harnett. „Po pěti letech práce na spuštění plného komerčního provozu to je opravdu vzrušující.“
Wind farm off Yorkshire coast claims title of world’s largest https://t.co/JhukNWHP82
— BBC News (UK) (@BBCNews) August 31, 2022
Větrná farma Hornsea 2 nacházející se asi 88 kilometrů od pobřeží hrabství Yorkshire platí za největší na světě. Rozkládá se na vodní ploše čtyřiapůlkrát větší než Liverpool. Překonala tak sousední větrnou farmu Hornsea 1.
O svůj titul ovšem brzy přijde. V Severním moři totiž vzniká větrná farma Dogger Bank. Ta poskytne elektřinou až 6 milionům domácností. Do provozu bude uvedena již příští rok.
Web Electrek upozorňuje, že firma Ørsted provozuje 8,9 gigawattů (GW) větrné energie na moři, 2,2 GW se aktuálně nachází ve výstavbě a ve vývoji je dalších 11 GW obecné kapacity. Cílem Ørsted je generovat do roku 2030 v globálním měřítku 30 GW větrné energie z elektráren na moři.
Levná energie z moře
Farma Hornsea 2 zahrnuje 165 větrných elektráren. Každá z nich má od hladiny moře výšku 200 metrů. Jedno otočení větrné turbíny trvá 6 sekund a stačí k dodání elektřiny jedné domácnosti na celý den.
Během posledního desetiletí výrobci zvětšili rozlohu větrných farem a velikosti samotných turbín, což vedlo ke snížení nákladů na výrobu elektřiny.
„Pobřežní vítr je tradičně nejlevnější formou energie. Můžete ji uvést do provozu přibližně za rok,“ řekla Melanie Onn z Renewable UK.
Válka na Ukrajině vyvolala globální energetickou krizi, a ta vedla ke snahám hledat alternativní řešení k paroplynovým elektrárnám. Jak ovšem upozorňuje server BBC News, žádná rychlá řešení v tomto ohledu neexistují.
Uvedení do provozu mořských či pobřežních větrných elektráren trvá zhruba pět let. Podle některých názorů je nutné opět zvážit výstavbu větrných elektráren na pevnině.