Poslední pokus o odvodnění největšího pákistánského jezera selhal. Nyní se tamní úřady snaží vší silou zabránit jeho vylití z břehů. Pákistán už několikátý měsíc sužují povodně, které nemají v zemi obdoby. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Hladina vody v jezeře Manchar v jihovýchodní provincii Sindh po týdnech rekordních monzunových dešťů vzrostla na nebezpečně vysokou úroveň, informovalo BBC.
Pakistan scrambling to widen a breach in its biggest lake and prevent the waters from overflowing to swamp nearby towns and worsen unprecedented floods that have inundated a third of the South Asian nation https://t.co/U8BSfOi1FS
— Reuters (@Reuters) September 6, 2022
Pokus odvodnění jezera vyhnal z domovů až 100 000 lidí. V pondělí ale provinční ministr pro zavlažování agentuře Reuters řekl, že hladina jezera „neklesla“. Odmítl však sdělit, zda budou následovat další pokusy zbavit jezero vody, která hrozí, že se nekontrolovaně vyleje z břehů.
„Rozšířili jsme dřívější průlom v Mancharu, abychom snížili stoupající hladinu vody,“ řekl v pondělí agentuře Reuters Jam Khan Shoro, ministr zavlažování v jižní provincii Sindh.
Provincie Sindh produkuje polovinu zásob potravin v zemi, což zvyšuje obavy, že obyvatelé budou čelit vážnému nedostatku potravin v zemi. Ta se již tak potýká s vážnou ekonomickou krizí.
Stovky obětí a škody za 10 miliard dolarů
Záplavy v Pákistánu zasáhly asi 33 milionů lidí. Obětí je nejméně 1314, včetně 458 dětí, uvedla pákistánská Národní agentura pro zvládání katastrof.
Odhady naznačují, že záplavy způsobily škody za nejméně 10 miliard dolarů.
V neděli úředníci narušili břehy jezera poté, co zaplavilo dvě venkovská města, v naději, že to zabrání dalšímu vylévání z břehů a zaplavování hustěji osídlených oblastí.
Tento krok měl ovšem vážná rizika. Hrozilo, že se dotkne odhadem 400 vesnic, celkem 135 000 lidí, kteří by zůstali bez domova. Úředníci vyzvali vesničany, aby se o víkendu evakuovali.
V pondělí však úředníci uvedli, že hladina vody v jezeře zůstala nebezpečně vysoká.
Pákistán čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof způsobených klimatem za poslední roky, protože rekordní přívalové srážky a tající ledovce v severních horách země způsobily ničivé záplavy a ponořily téměř třetinu jeho území pod vodu.
Agentura OSN pro děti Unicef mezitím uvedla, že velké množství dětí je v Pákistánu ohroženo smrtelně nebezpečnými nemocemi kvůli nedostatku čisté vody.
Katastrofa také upozornila na propastný rozdíl mezi zeměmi, které jsou největšími přispěvateli ke změně klimatu, a zeměmi, které nesou hlavní tíhu jejího dopadu.
Pákistán produkuje méně než 1 % celosvětových emisí skleníkových plynů, ale díky své geografické poloze je extrémně zranitelný vůči změně klimatu.