Společnost Gazprom oznámila podepsání dohody s Čínou, která státu dovolí platit za dodávky plynu v rublech a jüanech. Rusko se tím snaží snížit svoji závislost na americkém dolaru a euru. Od začátku války na Ukrajině se rovněž pokouší posílit vztahy s východními státy, které na něj na rozdíl od většiny těch západních dosud neuvalily sankce. Informoval o tom server CNN a Al Jazeera.
Za dodávky plynu začne Čína platit ruské společnosti Gazprom v rublech a jüanech. Obě strany to oznámily v úterý poté, co podepsaly vzájemnou dohodu. Rusko se pomocí ní snaží snížit svou závislost na americkém dolaru a euru. Takovou snahu zahájilo už začátkem války na Ukrajině letos v únoru, když na něj většina západních států uvalila sankce. Čím dál více se proto obrací na východní partnery, se kterými plánuje vztahy posílit. Informoval o tom server CNN Business.
Povolení plateb jak v rublech, tak jüanech je podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera „vzájemně výhodné“. Oznámil to po video konferenci, kterou vedl společně s ředitelem čínské ropné společnosti CNPC Daiem Houliangem. Smlouvu má však Gazprom uzavřenou se státem vlastněnou společností National Petroleum Corporation. „Dohoda nám zjednoduší počty a stane se skvělým příkladem pro další společnosti, čímž přispěje k rozvoji našich ekonomik,“ dodal k situaci Miller.
Gazprom CEO Alexei Miller said allowing for payments in Russian roubles and Chinese yuan was “mutually beneficial” for both Gazprom and the China National Petroleum Coorporation. |#gazprom #russia #gas #China |https://t.co/vWSKUOxYEw
— Business Today (@business_today) September 6, 2022
Platby by pak Čína měla posílat z 50 procent v rublech a z 50 v jüanech. Dosud není jasné, od kdy by měla nová smlouva začít platit. Podle serveru Bloomberg však jeho novinářům nejmenovaný zdroj seznámený s detaily dohody prozradil, že by v platnost měla vejít okamžitě.
Rovněž odtajnil, že by podobná smlouva měla začít platit i pro Turecko. Platit v rublech však bude stát jen za čtvrtinu dodávek plynu, zbytek i nadále splatí v dolarech a eurech. Podíl platby v rublech by se však měl časem začít zvyšovat.
Čína rok od roku navyšuje množství plynu, které od Ruska odebírá
V únoru rovněž Rusko podepsalo s Čínou smlouvu ve výši 35 miliard dolarů, na základě které rozšířilo původní dohodu o dodávkách plynu. Poprvé začalo do země dodávat plyn roku 2019, a to skrze tři tisíce kilometrů dlouhý plynovod Power of Siberia. Množství plynu mířícího do Číny se postupně zvyšuje. Letos by mělo dosáhnout nejméně 15 miliard kubických metrů, zatímco loni činilo asi 10,4 miliard kubických metrů.
Ruský prezident Vladimir Putin se už dříve v letošním roce pokusil přinutit i západní státy, aby za dodávky energií platily v rublech. Většina z nich však odmítla a o dodávky plynu nebo ropy tak přišla. Tím se následně ale ještě navýšily světové ceny energií. Podle serveru Al Jazeera rovněž Kreml Evropě vzkázal, že dokud nestáhne své sankce, zásilky plynu do Německa neobnoví.