Sedm lidí zemřelo v zatopeném podzemním parkovišti v jihokorejském městě Pchohang během tajfunu Hinnamnor, nejsilnější letošní bouře, která zasáhla asijskou zemi začátkem tohoto týdne a celkem si vyžádala již deset obětí. Záchranářům se podařilo podle BBC News vyprostit dva lidi, kteří se 12 hodin drželi stropních trubek. Záchranných operací v zemi se účastní také armáda s obojživelnými vozidly, píše Reuters.
Sedm osob zahynulo podle stanice BBC News v podzemní garáži v jihokorejském městě Pchohang. Oběti tajfunu Hinnamnor se do prostor vypravily, aby přesunuly svá auta. Zastihly je ovšem nečekané přívaly vody.
Záchranářům se podařilo z parkoviště dostat dvojici uvězněných lidí, kteří přežili díky tomu, že se 12 hodin drželi stropních trubek, aby je voda neodnesla. Jedná se o 30letého muže a 50letou ženu, jejich stav byl stabilizován.
Typhoon Hinnamnor: Seven drown in flooded South Korean car park https://t.co/hs1vl2CHM4
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 7, 2022
Podle zpravodajského webu Yonhap bydlelo všech devět lidí v bytovém domě, který dostal od úřadů v úterý ráno na srozuměnou, aby jeho obyvatelé odstěhovali svá auta z garáže.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol označil utonutí obětí za katastrofu. „Včera jsem kvůli této tragédii nemohl spát,“ sdělil prezident. Město označil za „zvláštní zónu katastrofy“, region navštíví později ve středu.
Severní Korea v pohotovosti
Město Pchohang bylo bouří zasaženo nejvíce a utrpělo největší škody v celé zemi. V jedné oblasti se zřítil plážový hotel. Nikdo z hostů naštěstí podle provozovatelů, kteří to potvrdili BBC, nebyl zraněn.
Podle agentury Reuters se záchranných akcí účastní také armáda, která nasadila svá obojživelná vozidla. Tajfun si vyžádal zrušení stovky zrušených letů, přerušení obchodních operací a uzavření škol.
Evakuováno bylo celkem 2900 lidí, většinou na jihu země. Více než 66 000 domácností zaznamenalo výpadky proudu.
Bouře má již 10 obětí, těch ale může ještě přibývat. Ve městech Pusan a Ulsan roztrhala silnice, rozbila okna budov a stromy srovnala se zemí.
V posledních měsících přitom zaznamenala východní Asie extrémní deště a teploty. Začátkem srpna se Jižní Korea potýkala s velkými záplavami. Voda zatopila ulice měst, včetně Soulu. Zhynulo nejméně osm lidí.
Na tajfun se připravuje také Severní Korea. Vůdce KLDR Kim Čong-un předsedal dvoudennímu setkání o budování prevence katastrof. Jednalo se například o vypuštění vody z přehrady poblíž hranice s jižním sousedem.