Je to rok od doby, co se Salvador stal první zemí, která zavedla Bitcoin jako zákonné platidlo. Jeho používání tam ale podle četných průzkumů do značné míry stagnuje. Informoval o tom server BeInCrypto.
Ale zatímco vláda tvrdí, že to přineslo zvýšení investic a cestovního ruchu do země, jiní trvají na tom, že tento krok pouze zvýšil její rizikový profil.
Přijetí sice nepřineslo zemi finanční zkázu, jak se někteří obávali, ale ani jasný úspěch.
✨ Exactly 1 year ago today, El Salvador becomes the first country to adopt #Bitcoin as legal tender 🇸🇻 pic.twitter.com/DxcROGEAHQ
— RIZZO (@pete_rizzo_) September 7, 2022
„O Bitcoinu tu už nikdo nemluví. Tak trochu se na něj zapomnělo,“ řekl bývalý šéf salvadorské centrální banky Carlos Acevedo. „Nevím, jestli by se to dalo nazvat neúspěchem, ale rozhodně to nebyl úspěch.“
Zavádění bitcoinu je pomalé
Nedávné průzkumy a související údaje odhalily rozsah rozšíření Bitcoinu mezi spotřebiteli a podniky od jeho zavedení. Od té doby zjistily, že digitální peněženky nadále používá jen relativně malá část respondentů, zatímco jen málo podniků vůbec zaregistrovalo transakce v Bitcoinu. Centrální banka mezitím uvedla, že pouze 2 procenta převodů byla provedena prostřednictvím peněženek s kryptoměnami.
Aby vláda usnadnila počáteční zavádění, nabídla Salvadorcům digitální peněženky Chivo, které vybavila bitcoiny v hodnotě 30 USD. Průzkum nevládní organizace National Bureau of Economic Research (NBER) se sídlem v USA však zjistil, že po utracení propagačních Bitcoinů pokračovalo v používání aplikace pouze 20 procent z nich.
Pouze 20 procent podniků přijímá kryptoměny
Údaje ze studie ukázaly, že zatímco drtivá většina stažení Chiva se uskutečnila právě v roce 2021, letos už se jich neuskutečnilo téměř žádné. Kancelář prezidenta republiky i ministerstvo financí se opomněly podělit o oficiální údaje o používání Chivo.
Přestože salvadorské zákony vyžadují, aby všechny společnosti přijímaly kryptoměny, pokud toho nejsou technologicky schopny, ve skutečnosti tak činí pouze 20 procent z nich, jak vyplývá z průzkumu mezi 1 800 salvadorskými domácnostmi. Jeden 47letý hodinář v San Salvadoru uvedl, že s kryptoměnou uskutečnil pouze dva prodeje. „Jednou za 3 dolary a jednou za 5 dolarů, celkem to bylo 8 dolarů,“ řekl. „Od té doby se na mě nikdo neobrátil.“
Podle průzkumu NBER se „Bitcoin jako prostředek směny příliš nepoužívá“, protože mu uživatelé „nerozumějí, nedůvěřují mu, není přijímán podniky, je velmi volatilní a zahrnuje vysoké poplatky“.
„Pokud půjdete na jakýkoli trh v Salvadoru, spíše se dočkáte urážky, než že byste si mohli něco koupit v bitcoinech,“ uvedla Laura Andradeová, ředitelka institutu veřejného mínění salvadorské Universidad Centroamericana Jose Simieon Canas, který průzkum provedl. „Není to součást každodenní rutiny lidí.“
Podle ministra financí Alejandra Zelayi však vláda pouze tvrdí, že její bitcoinová politika přilákala investice, zvýšila cestovní ruch a podpořila finanční začlenění.
Navzdory nedávnému poklesu ceny, který poškodil sentiment, Zelaya říká, že administrativa stále plánuje vydat dluhopis krytý Bitcoinem s využitím technologie blockchain.
Mezitím prezident Bukele nedávno připsal oživení cestovního ruchu, které letos překonalo úroveň před pandemií, „Bitcoinu a surfování“. Začátkem tohoto roku ministr cestovního ruchu země odhalil, že cestovní ruch se od přijetí Bitcoinu zvýšil o 30 procent.