Evropská unie (EU) v rámci svého úsilí o boj proti padělání reálného zboží odhalila, že vyvíjí strategii, která by využívala technologii blockchain a non-fungible tokeny (NFT). Napsal o tom server Finbold.
Za návrh navrženého systému, který je vyvrcholením téměř pětileté práce, bude zodpovědný Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví.
V dokumentu, který byl zveřejněn na začátku září, se uvádí, že skupina již rozhodla o architektuře tohoto projektu na vysoké úrovni a definuje obecné rysy fungování systému. Informoval o tom Finbold.
European Union is working on a project to fight counterfeiting and forgery by using NFTs#nft #nfts #metaverse #defi #crypto $btc #btc pic.twitter.com/R796MTbmEr
— KoinBul (@koinbul) September 10, 2022
Majitelé duševního vlastnictví budou vydávat digitální tokeny (NFT), které budou prokazovat, že soubor vyrobeného zboží je pravý. Aby bylo možné tyto položky zabudovat do sledovacího blockchainu, budou muset být držitelé těchto práv duševního vlastnictví nejprve začleněni jako oprávnění signatáři.
Systém pro sledování dodavatelského řetězce
Systém tedy umožní sledovat dodavatelský řetězec při pohybu položek přes různá kontrolní místa. To umožní majitelům duševního vlastnictví získat jistotu, že výrobky, které se prodávají v obchodech, jsou pravé.
Cílem Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví je, aby byl systém funkční do konce roku 2023. Aby však bylo možné tohoto cíle dosáhnout, bude muset úřad EUIPO vyvinout registr, který bude sdružovat všechny držitele duševního vlastnictví, logistické operace a prodejce v EU. Podle studie by se systém měl snažil být kompatibilní s ostatními již existujícími technologiemi pro monitorování dodavatelského řetězce.
Pokud se Evropské unii podaří tento systém zavést do konce roku 2023, půjde o jedno z prvních nasazení technologie blockchain v takovém měřítku. Technologie blockchain už ale byla v minulosti použita také ke sledování zásobovacích linek.
Kromě toho Evropská unie nyní projednává MiCA, což je návrh nařízení, které by upravovalo kryptoměny v celé unii.
Kryptoměna VeChain používaná pro řízení dodavatelského řetězce
Podnikový blockchainový projekt známý jako VeChain (VET) nedávno vydal oznámení o spolupráci s Orionone, celosvětovým technologickým řešením pro dodavatelské řetězce. Cílem této spolupráce je integrovat technologii blockchain do stávajícího zásobníku technologií Vechain.
Společnost Schneider Electric, gigant v oblasti elektrických součástek, si navíc v loňském roce vybrala jako svého ekosystémového partnera platformu VeChain.