Írán podkopává snahy Spojených států sankcionovat Rusko kvůli jeho agresi na Ukrajině. Alespoň tak zdůvodnilo americké ministerstvo zahraničí nové sankce uvalené na čtyři íránské firmy. Podle něj měly totiž pomáhat s dopravou, vývojem a výrobou dronů, které následně stát poslal do Ruska. Informoval o tom server Al Jazeera a France 24.
Americké ministerstvo zahraničí uvalilo ve čtvrtek sankce na letištní služby Safiran sídlící v Teheránu. Souvisejí s obviněním Spojených států amerických (USA), že Írán od konce srpna zasílá do Ruska drony, které mají být následně používány na Ukrajině. „Ruská armáda bojuje s obrovským nedostatkem zásob, částečně kvůli sankcím a kontrolám exportů. Taková realita však nutí Rusko obracet se na nespolehlivé státy, jako je Írán,“ okomentoval situaci americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Teherán ale nadále podobná tvrzení nadále odmítá. Přesto USA rozhodly o sankcích nejen na zmíněné letištní služby, ale také další tři firmy. Mezi ně patří společnost Paravar Pars, Design and Manufacturing of Aircraft Engines nebo firma Baharestan Kish. Ty neměly podle americké administrativy pomáhat s dopravou, ale výzkumem, vývojem, produkcí a nákupem zmíněných dronů. Informoval o tom server Al Jazeera.
Server Reuters rovněž zveřejnil informace o tom, že některé z íránských dronů jsou založené na letadlech bez posádky pocházejících z jiných států. Jedním z nich má být například americký průzkumný dron RQ-170 Sentinel zadržený Íránem roku 2011. Podle Pentagonu má pak Rusko od Íránu dohromady obdržet až stovky takových dronů. Většina z nich má ale dle informací serveru France 24 být nespolehlivá nebo přímo vadná.
I všechny ostatní firmy by se měly vyvarovat podpoře Íránu, varuje americká administrativa
Podle americké administrativy pak Rusko plánuje ve válce na Ukrajině drony použít při útocích vzduch-země, v elektronickém boji nebo při individuálním cílení. Informoval o tom server US News. „Také ostatní společnosti z jiných států by si měly dát obrovský pozor, aby se vyhnuly podpoře vývoje, prodeje nebo dopravy íránských dronu nebo další vojenské výzbroje sloužící Rusku na boj proti Ukrajině,“ varoval ve svém prohlášení americký náměstek ministra financí Brian Nelson.
US sanctions firms over alleged use of Iranian drones in Ukraine https://t.co/E3fquVUNaK pic.twitter.com/lvmMmgmNJO
— Al Jazeera English (@AJEnglish) September 9, 2022
Zavedené sankce nejspíše ještě zvýší trvalé napětí mezi Spojenými státy a Íránem. To vzniklo kvůli snaze vyjednat obnovení dohody z roku 2015. Ta omezovala íránský nukleární program výměnou za zmírnění určitých sankcích uvalených americkou administrativou. Roku 2018 ji však ve svém volebním období zrušil tehdejší americký prezident Donald Trump. Obnovení sankcí tak popostrčilo Írán k porušení předchozích závazků.