Experti na zdravotnictví varovali, že rozhodnutí Spojených států zavést nové posilovací dávky vakcíny proti covidu bez klinického testování u lidí může narušit důvěru veřejnosti. Informuje o tom Financial Times, Healthline a další média.
Americká vláda nakoupila 171 milionů dávek vakcín od Pfizeru a Moderny, které mají působit proti novým subvariantám omikronu. Urychlila jejich schválení ještě před dokončením zkoušek na lidech v naději, že poskytnou lepší ochranu než stávající vakcíny.
„V budoucnu budou lidé pravděpodobně potřebovat pouze každoroční posilovací vakcíny. Stejně jako se každoročně očkují proti chřipce,“ říkají nyní vládní představitelé.
US criticised for rolling out Covid boosters without human trials https://t.co/hoIfVGjCXi
— The HighWire (@HighWireTalk) September 13, 2022
Několik zdravotnických odborníků však uvedlo, že věda má pouze omezené údaje z malého počtu testů na myších. Varují, že neexistují žádné důkazy o tom, že poskytují lepší ochranu před infekcí nebo závažným onemocněním než stávající očkování.
„Bez údajů a získání reakce alespoň u omezeného počtu lidí to jen nahrává odpůrcům vakcín a vědy,“ řekl Eric Topol, zakladatel a ředitel Scripps Research Translational Institute.
„Už teď existují skupiny, které ji nazývají myší vakcínou. V této zemi už máme problém s důvěrou a nepotřebujeme ho ještě zhoršovat,“ dodal.
Odborníci tvrdí, že odtažitost k očkování je jen jedním z několika problémů, kterým kampaň boosteru v USA čelí. Vyzvali k opatrnosti při předčasném vyhlašování vítězství nad virem.
Po dvou a půl letech od vypuknutí pandemie roste u veřejnosti spokojenost s vládní covidovou politikou. Většina lidí se totiž již virem nakazila a byla očkována. Bidenově administrativě se ale nepodařilo zajistit od Kongresu dodatečné finanční prostředky ve výši 22,4 miliardy dolarů, což by mohlo omezit její schopnost doplňovat zásoby vakcín.
Čeká se malý zájem
„Lidé jsou už z toho unaveni. Mají pocit, že v této fázi jsou již většinou chráněni a pandemie je z velké části za nimi. Proto si myslím, že o tato doočkování bude menší zájem,“ řekl Paul Offit, ředitel Centra pro vzdělávání v oblasti očkování při Dětské nemocnici ve Filadelfii.
Offit byl jedním ze dvou členů poradního panelu amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), kteří hlasovali proti tomu, aby společnosti Pfizer a Moderna vyvinuly bivalentní vakcínu, aniž by klinické údaje prokázaly, že je účinnější než stávající vakcína.
„Vadí mi na tom to, že jsme ochotni distribuovat vakcínu bez testování na lidech. Myslím si, že to už opravdu příliš,“ řekl listu Financial Times.
Míra očkování v USA již nyní zaostává za ostatními vyspělými zeměmi. Dvě třetiny Američanů dostaly dvě dávky a pouze třetina populace dostala booster. Srovnatelné údaje ve Francii jsou 83 % a 65 %.
Podle zdravotnických odborníků je skromná míra proočkovanosti v USA jedním z hlavních důvodů, proč je zde zaznamenáno více úmrtí na covid než v kterékoli jiné zemi – 1,04 milionu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) virus nadále zabíjí přibližně 350 lidí denně. Přesto počet Američanů, kteří vyhledali očkování, letos prudce klesl.
Vědci: Tato vakcína se od původní příliš neliší
Úřady tvrdí, že hrozba, kterou představuje slábnoucí imunita z očkování, a možnost nové vlny nákazy na podzim ospravedlňují jejich rozhodnutí zavést bivalentní posilovací vakcíny bez klinických údajů.
Tvrdí, že přizpůsobení očkování tak, aby bylo zaměřeno na subvarianty BA.4/BA.5. Ty jsou příčinou více než 90 % infekcí. Vakcína je natolik podobná stávající očkovací látce a samostatné bivalentní vakcíně zaměřené na variantu BA.1, která již prošla zkouškami, že není třeba čekat na výsledky probíhajících studií na lidech, tvrdí autoři.
Někteří vědci s tím souhlasí. Poznamenávají, že nové klinické údaje nejsou vždy nutné: chřipková vakcína se také každoročně upravuje tak, aby byla zaměřena na nejnovější kmeny, míní.
Nancy Jecker, profesorka na lékařské fakultě Washingtonské univerzity, míní, že riziko je u boosterů minimální. Podle ní se výrazně neliší od původních očkovacích látek.
„Nouzové schválení boosterů na základě studií na zvířatech dává lidem šanci minimalizovat riziko onemocnění. Během podzimních a zimních měsíců se více lidí shromažďuje v uzavřených prostorách,“ uvedla.
„V bivalentní vakcíně není nic dramaticky nového. Kromě toho, že se změnilo, na co je zaměřena,“ řekl serveru Healthline infektolog Mohammad Sobhanie. „Takže bezpečnostní profil by měl být podobný jako u původních vakcín,“ dodal.