Král Karel III. a další členové královské rodiny v úterý večer společně přijali rakev s pozůstatky královny Alžběty v Buckinghamském paláci. V hustém dešti lemovaly londýnské ulice desítky tisíc lidí. Informovaly o tom agentura Reuters a stanice BBC.
Za temné noci jel z nedalekého letiště přes Londýn dobře osvětlený pohřební vůz, přičemž davy přihlížejících stály po celé trase. Lidé se sbíhali z okolních ulic, aby automobil převážející rakev zahlédli. Někteří do cesty házeli květiny, popsala atmosféru agentura Reuters.
Když kolona dorazila na pozemky londýnského paláce, policisté, kteří ji vedli na motocyklech, zastavili a sklonili hlavy. Při příjezdu do paláce se ozval potlesk tisíců přítomných. Ponurá nálada ustoupila oslavě královny a ozývaly se výkřiky: „Hip, hip, hurá!“ Mnozí odložili deštníky na znamení úcty, zatímco telefony osvětlovaly davy lidí, kteří dokumentovali historický okamžik.
Minulý týden se Karel po smrti své matky automaticky stal králem. Nyní se společně s chotí Camillou v Buckinghamském paláci setkal se svými třemi sourozenci, dvěma syny Williamem a Harrym a dalšími členy královské rodiny, aby společně rakev s Alžbětou II. převzali, uvedl mluvčí paláce.
Britská panovnice zemřela pokojně ve čtvrtek na zámku Balmoral na Skotské vysočině ve věku 96 let. Tím začalo deset dní národního smutku. Pohřeb proběhne v pondělí 19. září.
Smrt nejdéle vládnoucí britské královny přiměla statisíce lidí, aby se shromáždili v královských palácích po celé zemi a vyjádřili soustrast.
Na poslední cestě královnu Alžbětu doprovázela princezna Anne
Princezna Anne, jediná dcera královny, cestovala s rakví nejprve ze vzdáleného zámku Balmoral do Edinburghu, kde ji přivítaly desetitisíce truchlících. Zesnulou panovnici doprovodila i při přepravě do Londýna.
„Bylo mi ctí a výsadou doprovázet ji na jejích posledních cestách,“ uvedla Anne v prohlášení. „Vidět lásku a úctu, kterou během těchto cest projevuje tolik lidí, bylo zarmucující i povznášející,“ dodala. „Možná jsme si připomněli, jak velkou část její přítomnosti a přínosu pro naši národní identitu jsme považovali za samozřejmost,“ podotkla dle BBC.
Tisíce lidí královně vzdaly hold, když byla její rakev umístěna v katedrále svatého Jiljí, než byla transportována z Edinburghu na londýnské vojenské letiště Northolt.
Ve středu bude rakev převezena na lafetě v rámci smutečního průvodu do Westminsterského sálu. Tam se bude moci s královnou rozloučit veřejnost až do pondělního pohřbu, kterého se zúčastní desítky světových vůdců včetně amerického prezidenta Joea Bidena.