Šéf Světové zdravotnické organizace ve středu uvedl, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem na celém světě byl minulý týden nejnižší od března 2020. Podle něj to může znamenat zlom v celosvětové epidemii, která trvá již několik let. Píše o tom AP News, Reuters a další servery.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskovém brífinku v Ženevě uvedl, že svět nikdy nebyl v lepší pozici, aby mohl covid zastavit.
The head of the @WHO says that the number of coronavirus deaths worldwide last week was the lowest reported in the pandemic since March 2020, marking what could be a turning point in the years-long global outbreak. https://t.co/nixSHwageW
— ABC News (@ABC) September 14, 2022
„Ještě nejsme u cíle, ale konec je na dohled,“ řekl. Přirovnal úsilí k maratonskému běžci, který se blíží do cíle. „Teď je nejhorší čas přestat běžet,“ dodal. „Teď je čas běžet ještě usilovněji, abychom se ujistili, že protneme cílovou čáru a sklidíme všechny plody naší tvrdé práce.“
Agentura OSN pro zdraví ve své týdenní zprávě o pandemii uvedla, že počet úmrtí v uplynulém týdnu klesl o 22 %. Celosvětově bylo hlášeno něco málo přes 11 000 případů. Bylo zaznamenáno 3,1 milionu nových případů, což představuje pokles o 28 %. Pokračuje tak několikatýdenní pokles výskytu nemoci ve všech částech světa.
Pozor na nové varianty
WHO přesto varovala, že uvolněné testování a dohled nad covidem v mnoha zemích znamená, že mnoho případů zůstává nepovšimnuto. Agentura vydala soubor politických pokynů pro vlády, aby posílily své úsilí v boji proti koronaviru před očekávaným zimním nárůstem výskytu nemoci. Varovala, že nové varianty by ještě mohly zmařit dosavadní pokrok.
„Pokud nyní nevyužijeme této příležitosti, riskujeme více variant, více úmrtí, více narušení a více nejistoty,“ uvedl Tedros.
WHO uvedla, že subvarianta omikron BA.5 nadále celosvětově dominuje. Tvoří téměř 90 % vzorků viru sdílených s největší veřejnou databází na světě. V posledních týdnech regulační úřady v Evropě, USA i jinde povolily upravené vakcíny, které jsou zaměřeny jak na původní koronavirus, tak na pozdější varianty včetně BA.5.
Maria Van Kerkhoveová, technická vedoucí WHO pro covid, uvedla, že organizace očekává další vlny onemocnění. Doufá však, že nezpůsobí mnoho úmrtí.
Čína stále trpí v lockdownech
Mezitím v Číně obyvatelé města v oblasti Sin-ťiang na dalekém západě země uvedli, že po více než 40 dnech lockdownu zažívají hlad, nucenou karanténu a snižující se zásoby léků a věcí denní potřeby.
Stovky příspěvků z Ghulje minulý týden zaujaly uživatele čínských sociálních médií. Obyvatelé zde sdíleli videa prázdných lednic, dětí s horečkou a lidí křičících z oken.
V pondělí místní policie oznámila zatčení šesti lidí za „šíření fám“ o lockdownu. A to včetně příspěvků o mrtvém dítěti a údajné sebevraždě, které podle ní „podněcovaly odpor“ a „narušovaly společenský pořádek“.
Z uniklých směrnic z vládních úřadů vyplývá, že pracovníci mají nařízeno vyhýbat se negativním informacím. Místo toho mají šířit „pozitivní energii“. Jedna z nich nařizuje státním médiím, aby natáčela „usměvavé seniory“ a „bavící se děti“ ve čtvrtích, kde už lockdown není.
Vláda v posledních týdnech nařídila hromadné testování a uzávěry čtvrtí ve městech po celé Číně. Od Sanya na tropickém ostrově Hainan přes jihozápadní Chengdu až po severní přístavní město Dalian.