Indický premiér Naréndra Módí v pátek řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že nyní není čas na válku. Pro šéfa Kremlu jde tak o další diplomatickou porážku v souvislosti s téměř sedm měsíců trvajícím konfliktem na Ukrajině. Napsaly o tom agentura Reuters a server Politico.
Rusko musí kvůli válce čelit sankcím Západu. Putin nicméně opakovaně prohlásil, že se největší stát světa neocitl v izolaci, neboť se může obrátit na východ k velkým asijským mocnostem, jako je Čína a Indie. Na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) však vyjádřili znepokojení i zástupci z těchto zemí.
Russia’s President Vladimir Putin hit yet another diplomatic setback at the hands of a supposed friend.
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) September 16, 2022
India’s Prime Minister Narendra Modi has openly criticized his war on Ukraine as harking from another age.https://t.co/p1u2UcLq33
„Vím, že dnešní doba není dobou války,“ řekl Módí Putinovi na setkání v Samarkandu v Uzbekistánu. „Už jsme s vámi mnohokrát mluvili po telefonu o tom, že demokracie, diplomacie a dialog (…) pomáhají světu. V nadcházejících dnech budeme mít příležitost promluvit si o tom, jak se přesunout na cestu k míru. Budu mít také možnost lépe porozumět vašemu pohledu,“ prohlásil dle serveru Politico indický předseda vlády.
Módí svůj nesouhlasný postoj vyjádřil pouhý den poté, co prezident Ruské federace veřejně přiznal, že čínský prezident Si Ťin-pching v souvislosti se situací na Ukrajině vyjádřil znepokojení.
„Znám váš postoj ke konfliktu na Ukrajině, obavy, které neustále vyjadřujete. Uděláme vše pro to, abychom to co nejdříve zastavili,“ reagoval Putin při setkání s Módím.
Zároveň uvedl, že Ukrajina jednání odmítla. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že nikdy nepřijme „mír“, který Rusku umožní ponechat si ukrajinskou půdu, připomněla agentura Reuters.
Válka vypukla ve čtvrtek 24. února, když Putin vydal pokyn k ruské invazi na Ukrajinu. Během konfliktu již zahynuly desítky tisíc vojáků, přičemž válka odstartovala nejdramatičtější konfrontaci se Západem od studené války a poslala globální ekonomiku do inflační spirály.
Společnou večeři na summitu vynechal zástupce Indie i Číny
Čína a Indie těží ze sankcí uvalených ze strany Evropské unie a Spojených států na Kreml, přičemž ruskou ropu Peking a Dillí stále častěji nakupují se slevou. Zatímco Peking vidí Moskvu jako jediného spolehlivého partnera v konfrontaci globálního vedení USA, Nové Dillí prosazuje politiku neangažovanosti z dob studené války, píše Politico.
Si Ťin-pching ani Naréndra Módí se na summitu SCO nicméně společné večeře se zástupci ostatních států nezúčastnili. Vladimir Putin, běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jejich kolegové ze Střední Asie pokračovali bez nich.