Chudé státy zranitelné vůči změně klimatu se chystají požádat Organizaci spojených národů (OSN) o zavedení speciální daně v rámci pomoci financování škod způsobených extrémním počasím. Jedná se o země, kterým způsobují změny klimatu nenahraditelné škody. Prozradily to dokumenty, které viděl list The Guardian.
Klimatické změny a s tím související extrémní počasí tvrdě zasahují rozvojové země po celém světě. To vede k ohrožení zdraví, ztrátám na životech a ekonomickému tlaku. Otázkou zůstává, jak pomoci chudým státům zranitelným vůči klimatickým změnám, píše deník The Guardian.
Tyto národy se před extrémním počasím nemohou účinně chránit. Jedná se o jeden z nejspornějších problémů řešených během jednáních o klimatických změnách.
Vulnerable countries demand global tax to pay for climate-led loss and damage https://t.co/V8oLqSYBje
— Guardian Environment (@guardianeco) September 19, 2022
Tyto země nyní podle dokumentů spatřených The Guardian chtějí požádat OSN o speciální daň související s „klimatem a spravedlností“. Má jít o způsob financování ztrát, které tyto země vinou extrémního počasí utržily.
Finance na obnovu a ochranu těchto států mohou být získány uhlíkovou daní, daní za cestování letadlem a zdaněním znečišťujících a uhlíkově náročných paliv používaných v lodní dopravě.
Další možností je zdanění těžby fosilních paliv či finančních transakcí. Jeden z dokumentů uvádí výhody a nevýhody každého takového zdanění a alternativy k získávání finančních prostředků od bohatých států prostřednictvím rozvojových institucí, jako je Světová banka, Mezinárodní měnový fond a soukromý sektor.
Rozvojový svět má své vlastní problémy
Minulý rok se v největším skotském městě Glasgow konala klimatická konference OSN COP 26. Představitelé jednotlivých rozvojových států se shodli v tom, že by měl existovat nějaký rámec pro ztráty a škody.
Neexistuje však žádná představa o tom, jak by měly být tyto škody v méně rozvojových zemích způsobené extrémním počasím financovány či kdo by měl přispět.
Navíc je pravděpodobné, že v době rostoucích cen paliv, potravin a krize životních nákladů kvůli následkům covidu-19 a válce na Ukrajině budou bohaté národy s touto finanční pomocí souhlasit o to obtížněji.
Další klimatická konference COP 27 proběhne letošní listopad v Egyptě. Očekává se, že hlavním tématem opět budou ztráty a škody způsobené změnou klimatu.
Mezi nejohroženější státy světa patří Pákistán. Záplavy, které v zemi propukly v půli června, zatopily čtvrtinu země. Vyžádaly si téměř 1500 životů, mnoho lidí zůstalo bez střechy nad hlavou pod hrozbou vzniku ohnisek nemocí.