Po majestátní pohřební ceremonii v centru Londýna, nepřekonané v živé paměti národa a sledované po celém světě, patřilo poslední rozloučení s královnou Alžbětou II. ve Windsoru pouze její rodině. Napsal o tom list The Guardian.
Na Británii už padla noc, když byla zesnulá panovnice uložena k poslednímu odpočinku vedle vévody z Edinburghu v kapli svatého Jiří v soukromí a mimo záběry kamer. Za přítomnosti rodiny se jednalo o intimní obřad pro matku, babičku a prababičku, která byla také královnou, uvedl Guardian.
Kontrast s dřívější pompou britského oficiálního rozloučení s dudáky a trubači, s králi, královnami, premiéry a prezidenty v gotické nádheře Westminsterského opatství nemohl být výraznější.
Ve Windsoru, který Alžběta nazývala domovem, byla nejdéle vládnoucí královna britského národa konečně zbavena povinností pozemského panovníka, když byly z její rakve sejmuty koruna, žezlo a jablko a umístěny na oltář. Poté rakev pomalu sklesala do pohřební komory.
Kaple se naplnila zvukem dud, který postupně slábl, jak hudebník pomalu odcházel. Posléze naplno zaznělo God Save the King. Jednalo se o poslední záběry z pohřbu královny Alžběty, které mohla veřejnost spatřit. Finální část proběhla v rodinném kruhu.
Znamenalo to konec dne, který plynule propojil historické s intimitou. Neopomenutelným detailem byla přítomnost dvou malých pravnoučat královny Alžběty II.
Za rakví ve Westminsterském opatství kráčel král Karel III., princ William i princ George
Obraz devítiletého prince George a sedmileté princezny Charlotte uprostřed státní události takového rozsahu, jak procházejí Westminsterským opatstvím za rakví po boku svých rodičů, prince a princezny z Walesu, byl silný.
Král Karel III. kráčel v průvodu se svou sestrou, bratry, syny, královniným vnukem, Peterem Phillipsem, jejím synovcem, hrabětem ze Snowdonu, bratrancem panovnice, vévodou z Gloucesteru a manželem princezny Anny, Timem Laurencem. Princ William byl v uniformě, princ Harry nikoli.
Na obřad bezprecedentního rozsahu v tisícileté historii opatství bylo pozváno zhruba dva tisíce lidí, a to včetně prezidentů, monarchů nebo velvyslanců. Dorazilo také šest bývalých premiérů zesnulé královny, John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May a Boris Johnson. Současná předsedkyně vlády Liz Truss, kterou jmenovala do funkce Alžběta II. dva dny před svou smrtí, na pohřbu četla z Bible.
Westminsterské opatství je spojeno s nejdůležitějšími životními událostmi Alžběty II. V roce 1947 se v něm provdala a v roce 1953 zde proběhla její korunovace. Je proto symbolické, že právě tady se s královnou, která zemřela 8. září, rozloučila její rodina i světoví státníci.