Evropská unie (EU) vyhazuje více potravin, než kolik dováží. Společnost Feedback, která o tom vypracovala zprávu, popisuje takové plýtvání v době vysokých cen jako skandální. Informoval o tom deník The Guardian a server The Business Times.
Podle nové zprávy společnosti Feedback vyhazuje EU více potravin, než kolik dováží. Informoval o tom list The Guardian. EU každý rok vyhodí asi 153 milionů tun potravin, což je o 15 milionů tun více, než kolik doveze.
Množství vyplýtvané pšenice v EU se rovná asi polovině vývozu z Ukrajiny a asi čtvrtině vývozu ostatního obilí z EU.
„V době vysokých cen potravin a krize životních nákladů je skandální, že EU potenciálně vyhazuje více potravin, než dováží,“ řekl ředitel společnosti Feedback Frank Mechielsen.
EU wastes 153m tonnes of food a year – much more than it imports, says report https://t.co/1HimA0186b
— The Guardian (@guardian) September 20, 2022
Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) se přitom minulý měsíc globální ceny potravin pohybovaly o 8 procent výše než před rokem. To částečně způsobila válka na Ukrajině, ale také rozbité dodavatelské řetězce po pandemických restrikcích.
Spolupředseda Mezinárodního panelu expertů pro udržitelné potravinové systémy (IPES) Olivier De Schutter řekl, že zemědělsko-potravinový průmysl považuje nadbytek potravin výhodnější než efektivitu.
„Na obou koncích potravinového řetězce je nákladné omezit plýtvání a výhodné prodávat lidem více jídla, než potřebují,“ vysvětlil De Schutter. „Data prodeje jsou také nastavena způsobem, který nutí lidi nakupovat více, než mohou skutečně spotřebovat.“
Ceny potravin už zůstanou vyšší
Plýtvání potravinami je rovněž odpovědné za ztrátu 143 miliard eur ročně. Také je příčinou 6 procent celkových emisí skleníkových plynů v EU, připomíná web The Business News.
Očekává se, že Brusel předloží koncem tohoto roku návrh týkající se omezení plýtvání potravinami.
Celkem 43 zelených organizací navíc podpořilo výzvu společnosti Feedback snížit potravinový odpad do roku 2030 o 50 procent.
Ceny potravin zůstanou vysoké z několika důvodů, a to i po skončení války na Ukrajině.
„Vzhledem k energetické situaci, situaci v oblasti hnojiv, nejistotám ve světě, včetně dopravy a přepravy, nemluvě o změně klimatu, musíme přijmout, že ceny potravin neuvidíme na úrovních před 10 lety, na které jsme si zvykli,“ řekl analytik Abdolreza Abbassian a bývalý hlavní ekonom FAD.