Speciální tribunál zřízený, aby soudil vůdce komunistických Rudých Khmerů, dnes potvrdil rozsudek doživotního vězení pro posledního žijícího vůdce této organizace Khieu Samphana. Bývalý premiér byl odsouzen za genocidu roku 2018 a proti verdiktu se odvolal. Tribunál dnes svým posledním rozhodnutím ukončil po 16 letech činnost. Za tu dobu odsoudil jenom tři představitele Rudých Khmerů a na svou činnost spotřeboval 337 milionů dolarů (8,4 miliardy korun), uvedla agentura AP.
Rudým Khmerům, kteří byli u moci v letech 1975 až 1979, je připisována smrt 1,7 milionu lidí.
#UPDATE Cambodia's UN-backed Khmer Rouge war crimes tribunal upholds the genocide conviction and life sentence imposed on former head of state Khieu Samphan.
— AFP News Agency (@AFP) September 22, 2022
The court said the 91-year-old was also guilty of multiple crimes against humanity for his role in the genocidal regime pic.twitter.com/YkPWhlzCik
Mezinárodní tribunál začal pracovat roku 2006 a odsoudil jenom tři představitele Rudých Khmerů, všechny k doživotním trestům.
Jednadevadesátiletý Khieu Samphan je poslední žijící z nich a doživotní trest si odpykává také za zločiny proti lidskosti, kde již vyčerpal všechny možnosti odvolání.
K poslednímu jednání tribunálu se Kambodžané sjížděli v autobusech. Bylo mezi nimi mnoho lidí, kteří genocidu přežili, včetně Bou Menga a Chum Meye, kteří při procesech svědčili.
Samphan si rozsudek vyslechl z kolečkového křesla, s rouškou přes obličej a sluchátky na uších. Za vlády Rudých Khmerů byl hlavou státu, ale u soudu tvrdil, že neměl rozhodovací pravomoci. „Ať uděláte cokoli, zemřu ve vězení. Zemřu se vzpomínkou na své trpící Kambodžany. Jsem souzen spíš symbolicky než jako jedinec za konkrétní činy,“ řekl u soudu loni. Odvolání upozorňovalo na procedurální chyby a nespravedlivé rozhodnutí a obhajoba vznesla námitky ve více než 1800 bodech. Soud většinu z nich zamítl jako neopodstatněné a nařídil Samphanův návrat do věznice postavené speciálně k tomuto účelu.
Tribunál soudil také hlavního ideologa Rudých Khmerů Nuon Cheu, který dostal rovněž doživotí a zemřel ve věku 93 let roku 2019. Stejný trest dostal Kang Kek Ieu (známý jako Duch), který vedl nechvalně proslulou kambodžskou věznici S-21. Rozsudek nad ním byl vynesen roku 2010 a o deset let později Ieu zemřel ve věku 77 let.
Oběti Rudých Khmerů byly zavražděny nebo zemřely v důsledku hladomoru či přepracování. Strůjce režimu Pol Pot chtěl vytvořit zemědělskou utopickou společnost, zemřel roku 1998 a stíhání unikl.
Před soudem měl stanout také „ministr zahraničí“ režimu Rudých Khmerů Ieng Sary, který ale zemřel v roce 2013. Jeho manželku Ieng Thirith, tehdejší ministryni sociálních věcí, v září 2012 soud shledal neschopnou procesu kvůli demenci a o tři roky později zemřela.
Heather Ryanová, která sledovala práci soudu 15 let za organizaci Open Society Justice Initiative považuje činnost tribunálu za úspěch, protože se podařilo dokázat určitou míru odpovědnosti. Americký právník Michael Karnavas, který byl v týmu obhájců Ienga Saryho, řekl, že od tribunálu mnoho nečekal, protože procedura nebyla spravedlivá. „Soudci příliš improvizovali a navzdory délce procesů se s obhajobou nejednalo vždy spravedlivě,“ řekl.
Ředitel kambodžského dokumentačního střediska Youk Chhang k otázce, zda bylo vynesením rozsudků učiněno spravedlnosti zadost, řekl: „Spravedlnost se někdy skládá z uspokojení a uznání spíš než z počtu souzených. Definice spravedlnosti je široká, ale když jsou lidé uspokojeni, šťastní nebo když je z procesu prospěch, pak to myslím můžeme považovat za spravedlnost.“