Americký vyslanec pro klima John Kerry minulý týden varoval Afriku, aby se příliš ve svém úsilí o modernizaci a energetickou prosperitu nespoléhala na zemní plyn. Ten lze podle něj využít spíše krátkodobě k přechodu na čistší zdroje energie. Africké státy čelí energetické chudobě. S nedostatkem elektřiny se potýkají desítky milionů Afričanů. Informují o tom Fox News a Reuters.
Americký vyslanec pro klima John Kerry se podle stanice Fox News zúčastnil konference afrických ministrů životního prostředí v hlavním městě Senegalu Dakar. Tam africké představitele varoval, aby se ve svém úsilí o modernizaci a dostatek elektřiny příliš nespoléhali na zemní plyn.
Climate czar John Kerry warns Africa not to rely on natural gas to bring power to millions https://t.co/nI11hl6MbV
— Fox News (@FoxNews) September 19, 2022
„Neříkáme žádný plyn,“ citovala agentura Reuters Kerryho. „Říkáme, že během příštích několika let plyn nahradí uhlí nebo nahradí ropu,“ pokračoval Kerry, avšak dodal, že plyn lze použít jako přechod k čistším energiím. Také dodal, že do roku 2030 bude nutné zachytit emise ze zemního plynu.
Africké státy jsou energeticky zbídačené. Podle Mezinárodní agentury pro energii nemá asi 600 milionů lidí v Africe, tedy téměř 43 procent populace, přístup k elektřině.
Fosilní paliva minulostí
Představitelé afrických států tvrdí, že pro dostatek elektřiny a zastavení energetické chudoby v zemi je zásadní rozvoj ropy a zemního plynu. Přesto mnohé rozvojové země omezují investice do fosilních paliv. Snaží se totiž dodržet závazek přejít do konce desetiletí na čistší energie.
Pokračování ve financování ropných a plynárenských projektů se stalo pro Afriku a USA klíčovým tématem, které obě země plánují otevřít na listopadovém klimatickém summitu OSN konajícím se v Egyptě.
Senegal a další africké státy mají za cíl těžit ropu a plyn. Doufají, že jim to pomůže zvýšit produkci elektřiny, posílit energetický průmysl a omezit energetickou chudobu.
Ale Kerry se domnívá, že životaschopnost projektů v oblasti zemního plynu se může stát po roce 2030 kvůli přechodu rozvojového světa k čistší energii s cílem dekarbonizace problémem.
Kerry podle Reuters řekl, že Spojené státy vyčlenily na „přizpůsobení a odolnost“ 12 miliard dolarů. Také pracují na nové struktuře, která přivede do Afriky další investory a biliony dolarů.
Americký prezident Joe Biden jmenoval Kerryho, aby vedl celosvětovou klimatickou politiku ministerstva zahraničí krátce po svém zvolení v roce 2021. Kerry od té doby létá na klimatické konference OSN po celém světě.