Bankovní gigant se obává například rozdělení komunity a snížení decentralizace. Informovaly o tom servery Coindesk a Finbold.
Poté, co byla provedena dlouho očekávaná zásadní aktualizace sítě Ethereum (ETH), která oficiálně znamenala přechod blockchainu z algoritmu proof-of-work (PoW) na algoritmus proof-of-stake (PoS), vyjádřily některé organizace obavy, co to znamená pro budoucnost Etherea.
@jpmorgan says the @ethereum blockchain has become less decentralized after the switch to a proof-of-stake (PoS) consensus mechanism.
— CoinDesk (@CoinDesk) September 22, 2022
By @willcanny99https://t.co/NDbD2d3gKT
Jednou ze znepokojených stran je JPMorgan Chase (NYSE: JPM), nadnárodní investiční banka a holdingová společnost poskytující finanční služby se sídlem v New Yorku, která zveřejnila výzkumnou zprávu, v níž uvádí všechny potenciální problémy, které vidí v blockchainu Etherea po The Merge, jak informovaly CoinDesk a Finbold.
Rozdělení komunity Etherea
Jak už to tak bývá, banka se obává především možnosti, že by sloučení mohlo způsobit rozkol v komunitě Etherea, a to vzhledem k rozdělené podpoře mezi kryptoburzami a platformami pro nový blockchain s názvem EthereumPoW (ETHW), který vznikl po hard forku.
Snížení decentralizace
Za druhé, JPMorgan ve své zprávě rovněž vyjadřuje obavy, že sloučení vedlo k tomu, že se blockchain Etherea stal méně decentralizovaným, „protože [jen] několik subjektů ovládá většinový podíl stakovaného ETH“.
Pokles ceny
Kromě toho zpráva této instituce zaznamenala také prudký pokles ceny Etherea, který byl podle ní způsoben kombinací „buy-the-rumor/sell-the-news flow specifických pro událost Ethereum Merge“ spolu s obecnou slabostí rizikových aktiv.
Cena Etherea od 15. září, kdy se Merge uskutečnilo, skutečně zatím klesla o zhruba 20 procent. Za současného stavu se decentralizovaný finanční token (DeFi) aktuálně obchoduje za 1 297 dolarů, což je o 0,21 procent více než včera, ale stále o 11,78 procent méně než v předchozích sedmi dnech, jak vyplývá z údajů CoinMarketCap.
V poznámce se dále dodává, že přechod k „backwardation“ na trhu s futures je „projevem posunu k medvědímu sentimentu na trzích s kryptoměnami v posledních týdnech“.
Jak již dříve informoval Finbold, souhrnné obchodování s futures na ETH a BTC na Chicagské komoditní burze (CME) zaznamenává nejnižší objemy od prosince 2020, přičemž objem futures na Ethereum se v srpnu oproti červenci 2022 snížil o 17,4 procent – na 8,99 miliardy dolarů.
Mezitím generální ředitel společnosti JPMorgan Jamie Dimon v projevu k zákonodárcům Spojených států amerických napadl Bitcoin (BTC) a kryptoměny obecně a nazval je „decentralizovanými Ponziho schématy“.