Roční míra inflace na Srí Lance v srpnu vzrostla na více než 70 procent. Země bojuje s nejhorší ekonomickou krizí za více než sedm desetiletí. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Jihoasijský národ s 22 miliony obyvatel byl letos uvržen do finančního a politického chaosu, protože čelil nedostatku zahraničních měn. Země si nemohla dovolit klíčové dovozy – včetně paliva, hnojiv a léků.
Oficiální údaje také ukázaly, že ceny potravin vzrostly o 84,6 procenta, ceny nepotravinářského zboží o 57,1 procenta ve srovnání s předchozím rokem.
Sri Lanka inflation rate jumps to 70.2% in August https://t.co/Gnk6RUSY2I
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 22, 2022
Centrální banka Srí Lanky podle agentury Reuters v srpnu uvedla, že míra inflace se zmírní poté, co dosáhla vrcholu kolem 70 procent, protože ekonomika země zpomalila.
Oficiální údaje zveřejněné minulý týden ukázaly, že ekonomika se za tři měsíce do konce srpna propadla o 8,4 procenta.
Prezident musel rezignovat po násilných protestech
Před pandemií byla Srí Lanka silně závislá na cestovním ruchu, tzn. na zahraničních měnách včetně amerického dolaru. Uzavření hranic mělo za cíl zpomalit šíření covidu-19 turisty, vybralo si však velkou daň na ekonomice země.
BBC uvádí, že uzavření spolu s roky špatného finančního řízení vedlo k tomu, že Srí Lanka začátkem tohoto roku nebyla schopna splácet své dluhy.
Země čelila v posledních měsících politickým otřesům, když tamní prezident Gotabaya Rajapaksa uprchl do zahraničí, než v červenci rezignoval. Stalo se tak poté, co statisíce lidí vyšly do ulic, aby protestovaly kvůli prudkému nárůstu cen potravin a pohonných hmot. Demonstrace často vústily v násilnosti.
Mnoho Srílančanů obviňuje administrativu prezidenta Rajapaksy ze špatného zvládnutí krize.
Finanční pomoc ze zahraničí
Začátkem tohoto měsíce Srí Lanka dosáhla předběžné dohody s Mezinárodním měnovým fondem o půjčce ve výši 2,9 miliardy dolarů. Dohoda však závisí na tom, zda země obdrží prostředky také od soukromých věřitelů.
V úterý Indie uvedla, že zahájila jednání se Srí Lankou o restrukturalizaci dluhu a uvedla, že nabídne i dlouhodobé investice. Indie dříve poskytla svému menšímu sousedovi finanční pomoc téměř 4 miliardy dolarů. Také odložila platbu za dovoz na Srí Lanku ve výši přibližně 1,2 miliardy dolarů a nabídla úvěry ve výši 55 milionů dolarů na dovoz hnojiv.
Představitelé srílanské vlády se mají v pátek setkat s věřiteli, aby projednali rozsah ekonomických problémů země a návrh na restrukturalizaci jejích dluhů.
Produkce potravin klesla na polovinu
Srí Lanka patří mezi 10 zemí světa s nejvyšší inflací cen potravin. Odborníci varovali, že ekonomické potíže Srí Lančanů budou ještě nějakou dobu pokračovat.
Potravinová bezpečnost zůstává pro zemi velkým problémem, zejména proto, že nedostatek hnojiv výrazně ovlivnil zemědělskou produkci. Podle některých odhadů se produkce potravin snížila téměř na polovinu.
Zmenšující se devizové rezervy země znamenají, že nákup velkého množství potravin ze zahraničí také nepřipadá v úvahu.
Začátkem tohoto týdne Světový potravinový program OSN uvedl: „Bez naléhavé pomoci by se situace mohla v následujících měsících dále zhoršit“.
V rámci programu pomoci Srí Lance dorazila z Austrálie první várka 600 tun rýže v hodnotě 15 milionů dolarů. Je součástí větší zásilky rýže, luštěnin a jedlého oleje, která má následovat. Cílem je pomoci přibližně 3,4 milionům lidí, kteří jsou v zemi s 22 miliony obyvatel nejvíce postiženi.