Počet nakažených ebolou v jednotlivých okresech Ugandy vzrostl. Kumulativní počet potvrzených a podezřelých úmrtí se zvýšil na 23, uvedly v pondělí zdravotnické úřady v této východoafrické zemi. Informuje o tom CNN, Al Džazíra a další servery.
Uganda vyhlásila epidemii eboly minulé úterý poté, co byl v okrese Mubende v zemi zjištěn případ relativně vzácného súdánského kmene.
Ebola infections have risen across districts in Uganda, bringing the cumulative number of confirmed and suspected deaths to 23, health authorities say https://t.co/06aprSYXFo
— CNN (@CNN) September 26, 2022
Virus se nyní rozšířil do sousedních okresů Kyegegwa a Kassanda. Ugandské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že celkový počet případů stoupl na 36, včetně potvrzených a pravděpodobných případů. V hlavním městě Kampala nebyl zjištěn žádný případ, píše CNN.
Ugandské ministerstvo zdravotnictví považuje za „pravděpodobný případ“ každou osobu, která zemřela na podezření na ebolu a měla epidemiologickou souvislost s potvrzeným případem, ale nebyla testována a neměla laboratorní potvrzení.
Za „potvrzené případy“ ministerstvo považuje ty, které mají pozitivní laboratorní výsledky. Z dosud zjištěného počtu nakažených bylo 18 případů potvrzeno jako nakažení, zatímco u dalších 18 bylo podezření na nákazu virem.
Ministerstvo rovněž uvedlo, že u pěti zemřelých pacientů bylo potvrzeno úmrtí na virus. U dalších osmnácti bylo uvedeno jako pravděpodobné úmrtí. Dodalo, že v současné době je hospitalizováno přibližně 35 pacientů.
Je nová varianta méně nebezpečná?
Uganda zažila čtyři epidemie eboly. Při nejsmrtelnějším z nich zemřelo v roce 2000 více než 200 lidí.
Podle Světové zdravotnické organizace nebyla účinnost očkování proti vzácnému súdánskému kmeni testována. Bylo však zjištěno, že vakcína Ervebo (rVSV-ZEBOV) je účinná při ochraně proti zairské variantě viru ebola.
V současné době neexistuje žádný licencovaný lék na prevenci nebo léčbu eboly. Vyvíjí se ale řada experimentálních léků. V Kongu a v některých sousedních zemích byly očkovány tisíce lidí.
WHO uvádí, že súdánská varianta je méně přenosná a v předchozích epidemiích vykazovala nižší míru úmrtnosti než zairský kmen. Ten během epidemie v Kongu v letech 2018-2020 zabil téměř 2 300 lidí, píše Al Džazíra.
Nejhorší epidemie v západní Africe v letech 2013-2016 zabila více než 11 300 lidí.
Ebola se projevuje horečkami, slabostí, bolestmi svalů a v krku. Pak mohou pacientům selhat ledviny a játra, někdy se objevuje i vnitřní a vnější krvácení.