Nejméně 76 lidí zemřelo během protestů v Íránu, které vyvolala smrt kurdské ženy ve vazbě. Tu zatkla mravnostní policie, neboť neměla šátkem zakryté vlasy. Lidskoprávní organizace Iran Human Rights (IHR) varuje před používáním ostré munice bezpečnostními složkami a před rizikem mučení a špatným zacházením s demonstranty. Informovaly o tom stanice BBC News a France 24.
Lidskoprávní organizace se sídlem v Norsku IHR obvinila bezpečnostní síly Íránu za nepřiměřenou sílu vůči demonstrantům. Proti davům používá ostrou munici, což dokazují videozáznamy a úmrtní listy, které IHR podle BBC News získala.
Státní média uvedla, že během nepokojů zahynulo 41 osob, včetně několika členů bezpečnostních sil. IHR ovšem zaznamenala nejméně 76 mrtvých demonstrantů ve 14 provinciích.
At least 76 protesters killed by Iranian security forces during unrest, activists sayhttps://t.co/SsDEHuM8ve
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 27, 2022
Úřad OSN pro lidská práva informoval o velkém znepokojení nad násilnou reakcí ze strany úřadů. Vyzval je, aby respektovaly právo na pokojný protest.
Demonstrace se stala největší výzvou pro íránský šíitský duchovní establishment. Ženy vyšly do ulic, hromadně pálí své šátky a stříhají si vlasy. Přitom jásají a skandují: „Ženy, život, svoboda“ a „smrt diktátorovi“.
Protestuje se například v Teheránu, ale také v Jazdu, Tabrízu či Sanandadžu, kde ženy podle France 24 vylézaly na střechy aut a strhávaly si šátky z hlav.
Dcera bývalého prezidenta zatčena
Podle íránských představitelů zatkla mravnostní policie více než 1200 lidí. Dcera bývalého íránského prezidenta Faezeh Hashemi Rafsanjani, otevřená kritička íránského establishmentu, byla rovněž odvedena.
Ve vazbě skončili také reportéři a blogeři, stejně tak jako obránci lidských práv, právníci a aktivisté.
Výbor na ochranu novinářů se sídlem v USA požadoval propuštění nejméně 20 reportérů a blogerů.
„Íránské bezpečnostní síly musejí upustit od svých represivních opatření proti novinářům, kteří tento kritický příběh vyprávějí, a obnovit přístup k internetu, který je pro informování veřejnosti nezbytný,“ uvedl výbor v prohlášení.
Protesty vyvolala smrt 22leté Kurdky Mahsy Amini pocházející z města Seqez. Ta navštívila 13. září Teherán, mravnostní policie ji však zatkla za porušení přísného zákona, podle něhož musejí ženy mít hidžáb.
Ve vazbě žena zkolabovala a po třech dnech v kómatu zemřela. Podle policie zadržená prodělala náhlé selhání srdce. To její rodina odmítla a tvrdila, že ji policisté zbili.