Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová navrhla, že pokud se instituce rozhodne zavést digitální euro, mělo by být bez hranic, aby se usnadnily mezinárodní platby. Rovněž uvedla, že kryptoměny jsou hrozbou pro roli centrálních bank a mohou vést k éře svobodného bankovnictví. Napsal o tom server Finbold.
Podle Lagardeové je kvůli mezinárodnímu aspektu nutné, aby centrální banky na celém světě při vymýšlení měny spolupracovaly, a zároveň zdůraznila potřebu regulace. Řekla to 28. září na fóru o geoekonomice USA a Evropy. Informoval o tom server Finbold.
„Digitální měna je bez hranic, neměla by být na hranici a rozhodně by neměla hranici překračovat, proto by měla být regulována a řádně dozorována. Může však velkým způsobem usnadnit provádění přeshraničního platebního styku, a proto je třeba, abychom si mezi orgány Spojených států, evropskými orgány a dalšími orgány mimo ně srovnali poznámky,“ prohlásila Lagardeová.
Obavy z digitálního eura
Prezidentka ECB také odsunula obavy, že pokud bude představena digitální verze eura, nezlikviduje hotovost, protože většina lidí je stále připoutána k bankovkám. Poznamenala, že ti, kteří jsou na bankovkách vázáni, se starají především o otázku soukromí.
Lagardeová uvedla, že obavy ohledně soukromí digitálního eura existují, ale vydala ujištění, že pokud se banka rozhodne pro cestu digitální měny, bude ochrana uživatelských informací zaručena. Podotkla však, že pokud se lidé rozhodnou, že chtějí digitální euro, banka by měla být připravena ho nabídnout.
Pozoruhodné je, že ECB patří mezi několik centrálních bank, které pokračují ve výzkumu CBDC pro zajištění plateb. Banka však zatím nevydala žádné aktuální informace o vydání takové měny.
Další banky se zaměřují na CBDC
Zájem předních centrálních bank na světě o CBDC se objevil v rámci omezování vlivu soukromých kryptoměn, jako je Bitcoin (BTC). Za tímto účelem Lagardeová v určitém okamžiku kritizovala kryptoměny a naznačovala, že nemají žádnou hodnotu.
Kryptoměny mohou ohrozit roli centrálních bank
Podle Finbold Lagardeová dále řekla, že růst kryptoměn má schopnost bránit úloze centrálních bank působit jako „kotva“ ekonomiky a zároveň varovala, že digitální aktiva mohou vést k éře volného bankovnictví.
Poznamenala, že banky se musí zapojit do záležitostí spojených s experimentováním s digitálními řešeními a zároveň prosazovat, aby věřitelé reagovali na poptávku po digitálních platbách, aby si udrželi roli kotvy.
NOW – ECB chief Lagarde says she does not like to see a new period of „free banking“ due to cryptocurrencies.
— Disclose.tv (@disclosetv) September 27, 2022
Central bank digital currencies (CBDC) are required to maintain the role of central banks. pic.twitter.com/mETcc2kQwL
„My, centrální bankéři, jsme fungovali jako měnová kotva, pokud jde o komerční banky a soukromé peníze. Pokud nebudeme v této hře, pokud se nebudeme podílet na experimentech, inovacích nebo digitálních penězích centrální banky, riskujeme, že ztratíme roli kotvy, kterou jsme hráli po mnoho desetiletí.“
Dodala:
„A máme historické příklady období, kdy centrální banka měnovou kotvou nebyla, což urychlovalo jednu krizi za druhou. Tak tomu jistě bylo v době svobodného bankovnictví v 19. století. Chceme se do těch dob vrátit? Pravděpodobně ne.“