Bývalá německá kancléřka Angela Merkel v úterý získala Nansenovu cenu od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Osmašedesátiletá politička se dočkala ocenění za „velkou morální a politickou odvahu“ při podpoře žadatelů o azyl. Napsaly o tom servery Euronews a Al-Džazíra.
Během její vlády Německo v době vrcholící migrační krize v letech 2015 a 2016 absorbovalo více než 1,2 milionu uprchlíků a žadatelů o azyl. Merkel tehdy prohlásila, že příliv běženců je „zkouškou našich evropských hodnot jako málokdy předtím“. Argumentovala humanitární povinností, kterou podle jejích slov Německo vůči běžencům mělo.
🇩🇪 „By helping more than one million refugees to survive and rebuild, Angela Merkel has shown great moral and political courage.“ https://t.co/vUOROl1Ye3
— euronews (@euronews) October 4, 2022
Šéf UNHCR Filippo Grandi v komentáři k udělení ceny vyzdvihl odhodlání bývalé kancléřky prosazovat lidská práva a humanitární pomoc. „Tím, že Angela Merkel pomohla více než jednomu milionu uprchlíků přežít a postavit se na nohy, prokázala velkou morální a politickou odvahu,“ uvedl v prohlášení.
„Reprezentovala skutečné vedení, které vyzývalo k soucitu nás všech. Stála pevně proti těm, kteří šířili strach a diskriminaci. Ukázala, čeho lze dosáhnout, když politici jdou správným směrem a pracují na hledání řešení problémů, místo aby jen přenášeli odpovědnost na ostatní,“ podotkl Grandi.
Výběrová komise také zdůraznila, že kromě ochrany lidí, kteří byli nuceni uprchnout před válkou, byla Merkel hybnou silou kolektivního úsilí Německa ve snaze pomoci jim se začleněním do společnosti, upozornil server Al-Džazíra.
Postup bývalé kancléřky k uprchlické krizi měl řadu kritiků
Rozhodnutí Merkel pustit do Německa tak velký počet migrantů posílilo pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Vyústilo i v řadu protestů. Vlády několika zemí ji také odsuzovaly za to, že byla vůči uprchlíkům příliš vstřícná v době, kdy před nimi některé partnerské státy Evropské unie uzavíraly hranice, připomněl server Euronews.
Násilná trestná činnost v Německu dle studie, o které informovala agentura Reuters v lednu 2018, vzrostla v letech 2015 a 2016 zhruba o 10 procent. Nárůst zároveň vládou sponzorovaná studie primárně přisoudila právě mladým běžencům.
Dle jejích závěrů nicméně byly značné rozdíly mezi migranty z různých států. Uprchlíci z válkou zničených zemí, jako je Sýrie, spáchali násilné trestné činy mnohem méně často než ti z jiných oblastí, u nichž bylo nepravděpodobné, že by jim azyl byl udělen.
S Nansenovou cenou se pojí i finanční odměna
Nansenova cena se uděluje každoročně od roku 1954. Vznikla na počest prvního vysokého komisaře pro uprchlíky při Společnosti národů, norského polárníka, státníka a laureáta Nobelovy ceny za mír Fridtjofa Nansena (1861–1930).
Merkelová převezme ocenění, které se pojí s odměnou ve výši 150 000 dolarů (3,7 milionu korun), během slavnostního ceremoniálu v Ženevě ve Švýcarsku 10. října.