Čína zakázala obyvatelům opustit Sin-ťiang kvůli epidemii covidu. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co se v tomto regionu na západě země omezení začala zmírňovat. Nařízení ještě prohloubilo frustraci veřejnosti, už tak postižené nedostatkem potravin a poklesem příjmů. Píše o tom CNN, New York Times a další servery.
V úterý bylo v regionu, kde žije 22 milionů lidí, z nichž mnozí patří k etnickým menšinám, hlášeno 38 nových bezpříznakových případů covidu.
China has banned residents from leaving Xinjiang over a Covid-19 outbreak – just weeks after the far-western region began relaxing restrictions from a stringent extended lockdown https://t.co/odDPf06bVN
— CNN International (@cnni) October 5, 2022
I tak malý počet úředníky znepokojil. Místostarosta Sin-ťiangu Liou Sü-š‘ přislíbil, že „posílí kontrolu pracovníků přesahujících hranice regionu. Bude trvat na tom, aby lidé neopouštěli region, pokud to nebude nezbytné“.
Liou dodal, že Sin-ťiang posílí kontrolní opatření na letištích, nádražích a kontrolních stanovištích, aby zabránil šíření viru do dalších částí země. Až do odvolání budou pozastaveny všechny odjíždějící vlaky, autobusy mezi provinciemi a většina letů.
Podle údajů společnosti Variflight, která se zabývá sledováním letů, bylo ve středu na letišti v regionálním hlavním městě Urumči zrušeno 97 % odlétajících a 95 % přilétajících letů. Mezitím byly zrušeny všechny lety z Kašgaru, města v jižní oáze, kde se nachází druhé největší letiště v Sin-ťiangu – s výjimkou dvou letů směřujících do Urumči.
Čína je poslední velkou světovou ekonomikou, která stále uplatňuje přísná opatření proti šíření koronaviru. S pandemií bojuje pomocí hromadných testů, rozsáhlých karantén a nekompromisních rychlých lockdownů.
„Současné kolo epidemie covidu je nejrychleji se šířící, nejrozšířenější, nejnákazlivější a nejobtížněji zvladatelnou mimořádnou událostí v oblasti veřejného zdraví v historii Sin-ťiangu,“ uvedl Liu.
Od 30. července bylo v Sin-ťiangu hlášeno celkem 5 790 případů nákazy.
Obavy před komunistickým sjezdem
Liou uvedl, že Sin-ťiang se postará o „vytvoření příznivého prostředí“ pro úspěch 20. stranického sjezdu. Setkání stranické elity se odehraje koncem tohoto měsíce. Očekává se, že prezident Si Ťin-pching bude jmenován do třetího funkčního období u moci. Ještě více si tak upevní postavení nejmocnějšího čínského vůdce za poslední desetiletí.
Příprava sjezdu, nejvýznamnější události v čínském politickém kalendáři, je obzvláště citlivá. Úřady po celé zemi proto pracují na hladkém průběhu a potlačení případných zádrhelů. Tedy například předčasného vypuknutí covidu.
V Sin-ťiangu však zpráva o uzavření hranic regionu vyděsila mnoho obyvatel, kteří se ještě nevzpamatovali z posledního lockdownu.
V mnoha Číňanech vyvolala pandemie v posledních několika letech celou škálu emocí od hněvu přes frustraci až po smutek. Když se však zeptám, jak se cítí, mnoho lidí jako první vysloví slovo bezmoc, píše komentátorka New York Times z Číny.
V mnoha částech Sin-ťiangu byly od srpna do září zavedeny přísné uzávěry. Llidé v postižených oblastech nesměli opouštět své domovy. A to způsobilo vážný nedostatek potravin, léků a dalších základních potřeb.
Čtyřiatřicetiletý Yang Fei uvízl v Urumči, kam v červenci odcestoval za svou přítelkyní. 10. srpna bylo město uzavřeno. Požádal o uvedení pseudonymu, protože se obává odvety za to, že promluvil.
Yang přežil rakovinu, byla mu odstraněna většina žaludku a potřebuje menší, ale častější jídlo – což se během delšího uzavření stalo kvůli nedostatku potravin velmi obtížné.
Omdlel hlady, s jídlem se k němu museli vloupat
Za 30 dní podle svých slov obdržel od komunitních úřadů pouze tři dodávky potravin a dvakrát omdlel hlady. Uvedl, že opakovaně bezvýsledně volal na starostovu horkou linku a na policii; výzvy o pomoc na sociálních sítích zůstaly bez odezvy. Začátkem září mu došly potraviny; poté, co 24 hodin nejedl, si nakonec ze zbývajících sil zavolal záchranku, než omdlel.
Pracovníci komunity se nakonec vloupali do jeho bytu a přinesli mu balíček s jídlem, který se skládal ze tří brambor, zelí, pórku a několika paprik a česneku. Yang musel balíček rozdělit na tři dny.
Začátkem září se obyvatelé Sin-ťiangu – od Urumči až po města Jining a Korla – hromadně obraceli na sociální sítě s prosbami o pomoc a upozorňovali na bolest z dlouhodobých lockdownů.
Dne 3. září se představitelé Urumči na tiskové konferenci omluvili za „nedostatky a závady“ při vyžadování opatření. Včetně nedostatku potravin, léků a kojenecké výživy v některých obytných komunitách. Později se omluvili také úředníci v Jiningu a Korle.
Ve středu Jang – který stále uvízl v Urumči – řekl CNN, že od minulého týdne směl každý den na tři hodiny opustit svou obytnou čtvrť, aby si nakoupil potraviny. Obyvatelé měli stále zakázáno opouštět město nebo vstupovat do jiných čtvrtí v rámci Urumči.
Toto omezené znovuotevření trvalo pouze sedm dní, než bylo vyhlášeno uzavření regionu – a tím byla zmařena jakákoli naděje na jeho odchod ze Sin-ťiangu.
„Dva měsíce jsem nemohl pracovat. A nemám žádný příjem, jediné, co mohu dělat, je neumřít hlady,“ řekl.