Kvůli válce na Ukrajině a izolaci Ruska se Velká Británie snaží najít alternativní zdroje ropy a zemního plynu. Rozhodla se proto otevřít soutěž pro udělení 100 licencí na pátrání po nových nalezištích na 900 lokacích v Severním moři. Nové plány vlády však kritizují vědci i aktivisté. Podle nich je totiž taková politika proti státnímu závazku dosáhnout do roku 2050 čistých nulových emisí. Informoval o tom server BBC a Financial Times.
Britská vláda usiluje o zvýšení energetické bezpečnosti a vytvoření nových pracovních míst. Alespoň tak odůvodňuje své rozhodnutí začít opět pátrat po nových nalezištích ropy a zemního plynu v Severním moři. Naposledy tak učinila v roce 2020, kdy udělování licencí na hledání nových zdrojů pozastavila. Chtěla tehdy zkontrolovat, zda je taková politika v souladu s jejími klimatickými závazky. O nových licencích by vláda měla podle serveru Financial Times rozhodnout v druhém čtvrtletí příštího roku.
Dohromady chce pak udělit 100 licencí pro pátrání v 900 lokacích. Čelí však kritice vědců i aktivistů, podle kterých jde takové rozhodnutí proti závazkům vlády dosáhnout do roku 2050 čistých nulových emisí. Státy světa se podobnými přísliby snaží udržet globální oteplování pod 1,5 stupni Celsia. „Putinova nelegální invaze na Ukrajinu znamená, že je nyní více než kdy dříve důležité, abychom vytěžili co nejvíce ze svých suverénních energetických zdrojů,“ vyjádřil se k situaci ministr energetiky Jacob Rees-Mogg.
UK defies climate warnings with new oil and gas licences. The government is also defying energy security, marine conservation and economic logic by pursuing this folly. Factory 🏭 ❌🌎🌊 #ClimateEmergency #OceanEmergency @tessakhan https://t.co/EDbsgkBKqC
— Hugo Tagholm (@HugoSAS) October 7, 2022
Britská vláda dále své kroky podpořila tvrzením, že nová naleziště sníží uhlíkovou stopu země, jelikož nebude muset ropu a plyn v takové míře dovážet. Proti tomu se však postavil aktivista za energetickou transformaci z organizace Greenpeace. „Z této vládní energetické politiky budou těžit pouze korporace, a nikdo jiný,“ popsal. „Nová naleziště nepomohou snížit ceny energií, a ani ve střednědobém výhledu nezlepší energetickou bezpečnost,“ dodal podle BBC.
V Severním moři by se podle odhadů mohlo nacházet okolo 15 miliard barelů ropy
Úřad zodpovědný za nabízená lokace zvaný The North Sea Transition Authority se pak podle médií k situaci odmítl vyjádřit. Organizace Greenpeace však uvedla, že považuje nové licence za potencionálně „nezákonné“ a mohla by proto zvažovat žalobu. Kritice pak britská politika čelí také kvůli délce období, po kterém by společnosti mohly v případných nalezištích začít zdroje využívat. Jeho průměr je totiž asi pět let, i když příslušný úřad doufá v urychlení některých licencí na 12 až 18 měsíců.
Společnost Offshore Energies UK reprezentující britský ropný a plynný průmysl pak odhaduje, že by se v Severním moři mohlo nacházet až 15 miliard barelů ropy. Energie přitom Velká Británie z 44 procent importuje z Norska, Nizozemí a Belgie. Asi 39 procent z nich pak pochází z vlastních zdrojů. V současnosti také britská vláda vyjednává o dlouhodobých smlouvách zaručujících další importy z Norska i Kataru.