Republikánský prezident Donald Trump a demokratický vyzyvatel Joe Biden se v pondělí chystají na poslední týden kampaní před volbami 3. listopadu. Rostoucí počty případů nákazy koronavirem v USA a nové ohnisko covidu-19 u blízkých spolupracovníků viceprezidenta přitom soustřeďují pozornost na pandemii.
Trump prohlašuje, že v boji s nemocí došlo k pokroku. Spojené státy však v posledních dnech zaznamenaly rekordní počty nových případů a Mike Pence pokračuje v kampani navzdory pozitivním výsledkům svých spolupracovníků.
Biden obvinil prezidenta z toho, že boj s pandemií, která ve Spojených státech připravila o život 225 tisíc lidí, vzdal.
Osm dnů před volebním dnem již hlasovalo více než 59,1 milionu Američanů. Takové tempo předčasného hlasování by podle údajů volebního projektu Floridské univerzity mohlo vést k nejvyšší volební účasti za více než století.
V pondělí Trump zamíří do Pensylvánie, kritického nerozhodnutého státu, který oba kandidáti často navštěvují. Promluví na shromážděních v Allentownu, Lititzu a Martinsburgu. Dále se chystá na několik cest do Michiganu, Pensylvánie a Wisconsinu, stejně jako na návštěvy Nebrasky, Arizony a Nevady.
Biden měl v pondělí zůstat ve svém domovském státě Delaware. V úterý má naplánovanou cestu do Georgie se zastávkami v Atlantě a Warm Springs, městě s přibližně čtyřmi sty obyvatel, kde v roce 1945 zemřel demokratický prezident Franklin D. Roosevelt. Do úřadu nastoupil během velké hospodářské krize a zahájil svůj program obnovy New Deal.
Tento tlak v jižním státě, který v roce 2016 získal Trump o zhruba 5 procentních bodů a který od roku 1992 demokratického kandidáta na prezidenta nepodpořil, ukazuje Bidenovu snahu rozšířit dosah své strany. Průzkumy veřejného mínění rovněž předpovídají velmi těsný výsledek.
Navzdory solidnímu vedení Bidena v národních průzkumech veřejného mínění jsou rozdíly v rozhodujících státech malé. Bidenovi v úterý pomůže v Orlandu na Floridě bývalý prezident Barack Obama, pod nímž působil jako viceprezident.