Miliardář a podnikatel Elon Musk s veřejností opět sdílel své názory na řešení velkých politických otázek. V pátečním rozhovoru pro Financial Times zmínil, že by se podle něj měl Tchaj-wan stát speciální administrativní zónou Číny. Vysloužil si proto na Twitteru pochvalu od čínského velvyslance v USA. Zástupce Tchaj-wanu mu naopak vzkázal, že jeho země „není na prodej“. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Čínský velvyslanec pro USA Qin Gang využil rozhovoru podnikatele Elona Muska s Financial Times k propagaci vlastní politiky. Poděkoval na Twitteru nejbohatšímu muži světa za jeho slova a následně je doplnil vlastním názorem. „Mírové sjednocení a myšlenka jednoho státu a dvou systémů jsou dva základní principy pro řešení sporu s Tchaj-Wanem,“ napsal ve svém příspěvku. Podobně pak Čína vládne například Hong Kongu. Informoval o tom server BBC.
Podnikatel Elon Musk téma konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanu zmínil v pátečním rozhovoru s britskými novinami poté, co dostal otázku týkající se jeho čínské pobočky firmy Tesla. Vysvětlil, že by se podle něj měl Tchaj-wan stát „speciální administrativní zónou Číny“. Obě vlády by tak mohly dosáhnout „přiměřené“ dohody, i když „z ní nejspíše nebudou všichni nadšení“. „Myslím si, že by případná dohoda mohla být i víc shovívavá než ta s Hong Kongem,“ doplnil.
I would like to thank @elonmusk for his call for peace across the Taiwan Strait and his idea about establishing a special administrative zone for Taiwan. Actually, Peaceful reunification and One Country, Two Systems are our basic principles for resolving the Taiwan question… https://t.co/KYH1Gsu3Um
— Qin Gang 秦刚 (@AmbQinGang) October 8, 2022
Tchaj-wanský diplomat působící ve Spojených státech amerických Hsiao Bi-khim však z Muskova návrhu příliš nadšený nebyl. „Tchaj-wan prodává spoustu produktů, ale naše svoboda a demokracie na prodej není,“ vzkázal mu rovněž na Twitteru. „Jakékoli dlouhodobé rozhodnutí o naší budoucnosti musí být učiněno mírově, bez donucení a s respektem k demokratickým přáním obyvatel Tchaj-wanu,“ vysvětlil. Čína pak Tchaj-wan dlouhodobě vidí jako provincii, která neprávem usiluje o vlastní autonomii.
Automobilka Tesla vlastněná Muskem má za poslední měsíc v Číně rekordní zisky
Miliardář Elon Musk se tak už podruhé za poslední týden veřejně vyjádřil k velkým politickým otázkám. Jeho názor je však často kontroverzní. Posledně například na Twitteru navrhl řešení války na Ukrajině. Zveřejnil totiž anketu, ve které naznačil, že by Ukrajina měla Rusku předat vládu nad částmi svého území. Vyžádal si tak i nepříliš nadšenou reakci ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Model autonomie „jeden stát, dva systémy“ přitom Tchaj-wan otevřeně a dlouhodobě odmítá. Nepřejí si ho žádné tamní hlavní politické strany. Odpor k podobnému řešení se navíc podle serveru Al Jazeera zvýšil poté, co Čína v roce 2020 v Hong Kongu představila svůj kontroverzní zákon o národní bezpečnosti. V Číně má pak Musk důležitou část svého podnikání. Za poslední měsíc tam měla tamní pobočka automobilky Tesla vydělat zatím nejvíce peněz od začátku svého tamního působení.